بایگانی ماهیانه: اکتبر 2017

دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک

دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک :

دانلود فایل word خط و خوشنویسی ، انواع آن و ارزشهای بصری هر یک

خط و خوشنویسی
نقش سازنده و مؤثر هنر خط در پیشبرد علوم و پایه گذاری تمدن و فرهنگ اصیل چنان مؤثر عمیق و بنیادین و آن چنان گسترده و نامحدود بوده است كه در وصف نمی گنجد .
ارتقاء سطح دانش بشری در همه موضوعات مرهون هنر خط و نگارش و كتابت است اعجاز این هنر ، توانست اندوخته های بشری را طی تاریخ در اختیار سراسر این جهان و همه مردمان قرار دهد .

خط توانست فراتر از زمان و مكان و مرزها و فرهنگ ها ، حاضران را با گذشتگان پیوند و اتصال دهد و انتقال علم و اندیشه انسانها را میسر نموده و تداوم بخشد نگارش و كتابت در طول حیات خود توانسته است افكار ، احساسات ، معلومات و تجربیات گذشتگان را در تاریخ ثبت كند و از دستبرد ، تباهی ، تاراج و زوال محفوظ دارد . تا نسل حاضر از اندوخته های نیاكان خود برخوردار و بهره مند شود .

هنوز از زمان پیدایش و یا اختراع خط ، اطلاع دقیقی در دست نیست . اما آنچه بدون تردید مشخص است این است كه خط و یا اختراع علائم نگارش و ترسیمهای قراردادی در بین نوع بشر از مفیدترین و مهم ترین اختراعات و باعث شكوفائی تمدن بشری شده است .
هنر خط ، همانند دیگر دستاوردهای اندیشه بشری ، دورانهای مختلفی را طی نموده است و پس از سپری نمودن اعصار و قرون طولانی به مرحله كنونی خود رسیده است . پیدایش خط در آغاز به صورت تصویری و ترسیمی بوده و هر تصویر نماینده یك اندیشه و یا یك واقعه محسوب می شده است . سپس مرحله رمزی آن پیش آمده كه هر حرف نشانگر كلمه و تصویری بوده است .

در آن روزگار 24 الفبای قراردادی بوجود آمد كه همگام با بكاربردن آنها ، از علامتهای پیچ در پیچ هیروگلیف نیز استفاده می شده است . از آثار آن دوره ؛ اهرام مصر ، كتیبه ها و نوشته های فراوان در كشور مصر است . پس از مصریان ، فنیقیان آن حروف اولیه را به درجه عالی تری رسانده و سپس یونانیان به آن كمال مطلوب را بخشیدند . آنگاه خط آسانتری بنام خط هیراتیكی در حدود 1900 سال قبل از میلاد مسیح بوجود آمد . پس از آن یك نوع خط مورتیكی جانشین آن گردید كه این خطوط را برروی سنگهای نازك و سفید حك می كردند .
گرچه نوشتن و حك كردن بر روی اینگونه اجسام سفت ، امری بسیار مشكل بود ، لكن این دشواری مانع از تحریر نمی شد . كتیبه ها و سنگ نوشته های زیادی از كتابخانه های بابل و ایلام بدست آمده است .

بطور خلاصه در ایران در عهد هخامنشی خط میخی در عهد ساسانی خط پهلوی و از عهد ورود اسلام به ایران خطهای كوفی و نسخ و سپس نستعلیق رایج بوده است .
در مورد زمان پیدایش خط تاریخ ، مشخصی نمی توان قائل شد ، چون امری تدریجی بوده و طی سالها یا قرنها به صورت مشخص تجلی و ظهور پیدا كرده است ، لكن تشخیص اصل و بنیاد و ریشه هر خط ، با استناد به آنچه در دست است ، تا حدودی میسر است .
1ـ كوفی
2ـ نسخ
و خطوط دیگر ، از تأثیر گذاری نوعی بر نوع دیگر پدیدار شده اند .
پیدایش خط كوفی را چنین آورده اند :

لذا می توان دریافت كه خط كوفی ، نتیجه ای از نظم و ترتیب خط حجازی می باشد . لازم به ذكر است كه در آغاز ، خط كوفی در كنار خطوط عِبری و سریانی ، جزو خطوط در امپراطوری بزرگ ایران و روم ، حائز اهمیت نبود و وقتی نامدار شد كه خط رسمی دین اسلام گردید و مورد توجه رسول اكرم ( ص ) و مسلمانان صدر اسلام قرار گرفت .
خط عربی قبل از اسلام ، منحصر به شبه جزیره عربستان بود و توسعه آن با انتشار دین اسلام انجام پذیرفت و در سرزمینهای فتح شده همپای دین اسلام منتشر شد و مشرق و مغرب را پر نمود و بر زبانهای اصلی ممالك غیر عرب ، غلبه كرد .

بعد از آن پیوسته سلیقه ها و ذوق های اقوام مختلف كه در شهر كوفه گرد آمده بودند ، دست به كار شدند تا آنكه شیوه كوفی از حجازی فاصله پیدا كرد و صورت خط حجازی تقریباً به حال ابتدائی خود باقی ماند . ولی خط كوفی ، جلوه بهتری پیدا كرد و در نیمه اول قرن اول هجری ، به آخرین صورت مستقل خود ، رسید و حروف آن از حروف نسخی آن زمان هم از حیث جلوه ، و هم از جهت ، حروف بهتر شد .

همان طور كه عبریان ، خط مربع ، و سریانیان خط سریانی و نسطوریان خط ستر نجیلی را مخصوص كتابهای دینی و علمی خود قرار داده بودند ، مسلمانان نیز ، خط كوفی را كه صورت و هیأتی بهتر یافته ، و مشابه خط ستر نجیلی شده بود ، خاص نوشتن قرآن قرار دادند و بعدها آن را در تزیین مساجد و سكه ها و كتب ، مورد استفاده قرار دادند و به دلیل احساس نیاز هویت برای معماریهای اسلامی ، مساجد و بناهای اسلامی ، كاربردی در كتیبه ها پیدا كرد كه پس از مصرف و كاربرد در كتابت به روی دیوارها و ستونها و مناره ها خود را بالا كشید و

هم زمان تزئینی تر شد و به دلیل اجتناب طراحان از ایجاد نقوش تحریم شده ، نقش و نگاره هایی به آن اضافه شد و فضاهای خالی ، با گردش های قلم ، فرهنگی جدید را در مقاطع مختلف به وجود آورد . خط عربی به تبعیت از دین اسلام ، در ممالك دور و نزدیك نفوذ كرد تا جایی كه ناحیه وسیعی از جهان ، یعنی آن قسمت از میان شط فرات ، از مشرق و سواحل اقیانوس اطلس از مغرب ، و سواحل شمالی مدیترانه از شمال و خط استوا از جنوب واقع است ، به این زبان تكلم كرده و به آن خط كتابت كردند . و بعضی با خط و زبان خود صحبت و به خط عربی كتابت كردند ، مانند ایران .

سلسله فتوحات اسلامی ، از راه آسیای صغیر به مصر و به طرف شمال آفریقا و ممالك مغرب ( تونس ، الجزایر ، مراكش ) كشیده شد و تمدن اسلامی و خطوط اسلامی به دنبال آن در این سرزمینها جایگزین گردید .
خط در این نواحی كه احتمالاً از اوایل قرن دوم باید متداول شده باشد ، نوعی كوفی و مشتق از آن است و به خط مغربی معروف ، و از قدیمی ترین خطوط اسلامی است كه در تمام آفریقای شمالی ، به جز مصر و قسمتی از سایر نقاط آفریقای شرقی و مركزی و با جزئی تغییر ، معمول گردیده است .
خط كوفی :

چون اسلام در ایران انتشار یافت ، خط كوفی جایگزین خط پهلوی ساسانی و دین دبیره اوستایی شد و ایرانیان تقریباً از اواخر قرن اول و اوایل سده دوم هجری كم كم در نوشته های خود خط كوفی را معمول داشته و آنرا جایگزین خط پهلوی نمودند .

خط كوفی ابتدا ، بی نقطه و بدون حركات ( ضمه و كسره و فتحه ) و اِعراب بود . این نقیصه خواندن این خط را مشكل می ساخت .
ابوالاسود الدؤلی كه از فضلا و ادبای معروف كوفی بود ، و در خدمت حضرت علی ( ع ) به اكتساب علوم پرداخته و در جنگ صفین ملتزم ركاب بود ، و از آن بزرگوار اخذ نحو كرده بود ، از برای تسهیل امر خوانندگان قرآن ، نقطه را وضع نمود و گمان می رود وی این طریقه را از خطوط كلدانیان و سریانیان اخذ كرده باشد ، زیرا این طوایف از همسایگان بین النهرین و بابِل بودند ، و در كتابت آنها نقطه استعمال می شد . به خلاف خطوط میخی و پهلوی ایرانیان . و هیروگلیف مصریان و فنیقیان كه در كتابت آنان نقطه مستعمل نبود .

صاحب الفهرست می نویسد : (( ابوالاسود به كاتب چنین می گفت : نویسنده ، در موقع نوشتن به هوش باش و مرا ببین ، چون به خواندن در آمدم ، نظر به لبان من نما ، اگر به فتحه و گشوده خواندم ، نقطه را بالای حرف بگذار ، و اگر به پیش خواندم ، نقطه را بگذار بین حرف ، و اگر به زیر خواندم نقطه را در زیر بگذار . »

صاحب اللمعه الشهیمه می آورد : » در صدر اسلام نقطه برای حركات استعمال می شد و واضع او یعقوب رهاوی بود و این نقاط به جای حركات به كار می رفت . )) خط كوفی در عـصر دولـت عبـاسی ( 132 ـ 656 هـ . ق ) به مرتبه رفیعی از زیبائی در رسم و شكل رسید ، و انواع خط كوفی از پنجاه نوع متجاوز شد . مشهورترین آنها ، كوفی محرر ، مشجر ، مربع ، مدور و متداخل بود . نكته مهم در استفاده از خط كوفی در كتیبه نویسی این است كه تابع قواعد اكیدی نبود ، بلكه عملاً دست هنرمند را در ابداع و اجرای شكلهای تزئینی آن باز می گذاشت . در ابتدا ، حروف به آذین های ساده برگ و گل منتهی می شد . این خط بنا بر سلیقه و توانایی طراح ، به روی اصل آن فرعیاتی اضافه می شد ، به این معنا كه قواعد مفروض به عنوان محور قرار گرفته می شد و دست هنرمند ، نقوش و گل و برگهای منشعب از آن فضاهای خالی را پوشش می داد . شكلهای عمده این تزیینات عبارت بودند از : ادامه حروف به صورت برگ ، گل ، بافته ، گره خورده ، به هم تابیده ، در هم پیچیده شده ، شكـل سر انسان ، یا حیوان .

با همه این تفضیلات خط كوفی از نظر تاریخ نگاران ، به دو دسته بزرگ تقسیم می شود :
1ـ كوفی مغربی 2ـ كوفی مشرقی

كوفی مغربی خود به انواع : قیروانی ، تونسی ، جزایری ، سودانی تقسیم می شد .
كوفی مشرقی عبارت است از شیوه عربی و شیوه ایرانی و شیوه مختلط . ( كه شیوه عربی به اقسام مكی ، مدنی ، كوفی ، بصری ، شامی ، مصری ، منقسم می گردد . )
خط كوفی ویژگیهای مهمی در هنر ایران دارد . یكی از آن ویژگیها این است كه هیچ هنری تاكنون به این حد نه فقط در تزئین معماری آثار مقدس و مهم ، بلكه در اشیاء كاربردی زندگی روزمره از خط و تزئینات خطی استفاده نكرده و اصلاً هیچ خطی به اندازه رسم الخط كوفی برای مقاصد تزئینی به این حد ، مناسب نیست .
كوفی بنایی (معقلی)

نوعی كاربردی از خط كوفی است كه در بناها و معماری ها جلوه گر شده است ، و به دلیل استفاده آن در روی بناها ، خط بنائی لقب گرفت و به صورتهای مختلف پدیدار گشته كه به شكل آسان و متوسط و مشكل ، دسته بندی می شود ، ولی می توان نامهای منحصر ، مربعی یا مستطیلی و متداخل تطبیق نمود . خط معقلی در كتابت مستعمل نبود ، اگر چه مولانا سلطانعلی مشهدی ، معتقد است كه به این خط كتابت نیز می شد . و آنرا جزو خطوط می آورد .

چون اساس این خط روی خانه بندی خط كشی می شود ، به این ترتیب كه اول كاغذ مانند صفحه شطرنجی خط كشی و خانه بندی می شود ، و بعد از تقسیم خانه ها ، حروف آن مرتب می شود ، و چون این خط به ترتیب فوق نوشته می شده ، آنرا با آجر روی عمارات به آسانی می چیدند تا هم عبارتی از آن خوانده شود و هم دیوار عمارت را تزئینی باشد . به این نسبت آن را خط معماری یا خط بنایی نامیده اند .

معقل در لغت به معنی حصین ( پناهگاه و كوه بلند آمده است ) این معنی با این نوع خط بنایی مطابقت دارد و این نظریه منطقی است كه خط بنایی پس از اینكه به كمال مطلوب رسید ، معقلی نامیده شده باشد . به نظر می رسد خط معلقی بعد از خط كوفی و از روی آن استخراج شده باشد ، و قطعاً این خط برای تزئین بناها از روی خط كوفی استخراج شده كه در كوفی یك دانگ دور است و پنج دانگ سطح ، و در خط معلقی دور نیست و همه سطح است و چنانچه فرض كنیم این خط قبل از اسلام به وجود آمده ، باید كه از خط سترنجیلی كه مادر خط كوفی است استخراج شده باشد .

بهترین خط معلقی آن است كه سواد و بیاض آن ، هر دو خوانده شود ، مانند نمونه زیر ، یعنی سیاهی آن ، چیزی خوانده شود و سفیدی آن چیزی دیگر ، كه هنر طراحی این خط در آن است ، والا نوشتن معلقی آسان است .

خط محقق
به نظر می رسد ظهور و شهرت خط محقق در آغاز دولت عباسی بوده و نام این خط در اوایل آن دولت به میان آمده است . ابن ندیم در كتاب الفهرست گوید : (( تا آغاز دولت عباسی ، مردم به همان شیوه قدیم ( یعنی كوفی و قلم جلیل ) می نوشتند . همین كه خاندان هاشمی ظاهر گردید ، نوشتن قرآن به آن خطوط اختصاص یافت و خطی پیدا شد كه به آن عراقی می گفتند ، و این خط محقق بودكه به آن وراقی نیز گفته می شد . »

اصل و ریشه خط محقق از كوفی است . واضع آن ابن مقله بیضاوی بود و چون خط كوفی را پنج دانگ و نیم سطح و نیم دانگ دور بود ، در خط محقق یكدانگ از سطح آن كاسته و به دور آن افزود و به این ترتیب كه در خط محقق چهار دانگ و نیم سطح و یكدانگ ونیم دور معین است .
خط ریحان تابع قلم محقق است ، هر دو از یك اصل به وجود آمده اند و سطح و دور آن مانند محقق است . جز در حروف (( ی )) كه دور آن در محقق بیشتر است واضع آن این مقله وزیر بیضاوی است .

خط ثلث و نسخ

در صبح الأعشی آمده است :
قلم ثلث ، یا ثلث ( بحذف مضاف ) آن است : كه به آن در ورقی در قطع ثلثین نویسنده ، و كتاب در نسبت ثلث اختلاف كرده اند كه آیا به اعتبار تقویر و بسط ( سطح و دور ) است ، یا به اعتبار 3/1 مساحت قلم طومار و قسط این قلم محرف است ، زیرا كه در نوشتن آن احتیاج به تشعیر

( دنباله های تیز و موئین ) است كه جز با نیش قلم حاصل نشود و این خط به خلاف محقق ، بیشتر مایل به دور اسـت و ترویـس در آن لازم است . در حروف الف مفرد و جیم و طا و كاف و لام مفرد و اول و دندانه های بلندی كه در ابتدای حروف قرار گیرد ، چون (( بسـ ـ بصـ ـ بط ـ مِعـ ـ نمـ ـ بو … )) و گره های صاد و طاء و غین و فا و قاف و میم و ها و واو و لام و الف محققه ، باز است و در آن گرفتگی به هیچ وجه جایز نیست .ثلث بر دو نوع است : ثقیل و خفیف

بعد از رواج خط محقق و ریحان بین مردم ، خط ثلث ریحانی از خط ریحان استخراج شد و برای آن نیز قواعدی قرار داده شد . ) محققان واضع این اصول را ابن مقله دانسته اند ) در كتاب تاریخ مختصر خط ، از بیان ابن مقله در مورد اصول اقلام سته ( محقق ـ ریحان ـ ثلث ـ نسخ ـ توقیع ـ رقاع ( استفاده كرده ، چنین آورده است :
محقق : 1 دانگ و نیم دور چهار دانگ و نیم سطح
ثلث : دو دانگ دور ، چهار دانگ سطح
نسخ : تابع ثلث است
توقیع : 3 دانگ دور ، 3 دانگ سطح
رقاع : تابع توقیع است
شیوه های ثلث و نسخ و ریحان و سایر خطوط در ایران ، به شیوه یاقوت مستعصمی تا آغاز قرن دوازدهم در كمال رواج و رونق بود ، و از آن پس بر اثر حوادث رو به انحطاط گذاشت .
ولی پس از مدتی كوتاه رو به جنبش و حیات تازه گذاشته و خط حروفچینی این زمان از روزنامه و كتب و نشریات ، برگرفته از خط نسخ می باشد .

خط تعلیق و دیوانی
تعلیق خطی است تودرتو ، پیچیده شده كه اتصال حروف در آن به منظور سرعت معمول بود . و گاهی حتی چند كلمه به هم متصل و پیوسته می شد . كلمات و حروف یكنواخت دیده نمی شود . یعنی گاهی درشت و فربه ، و گاهی ریز و لاغر نوشته شده است ، و حركات آن نرم و به جز اندكی ، تمام آن دور است و خود ریشه و اساسی برای پیدایش خط نستعلیق و شكسته نستعلیق فرض می شود .

مؤلف كتاب خط و خطاطان ، ابداع نستعلیق را به خواجه ابوالعال نسبت داده است و نیز گفته می شود خواجه ابوالعال خط تعلیق را از فروع خط كوفی و پهلوی درآورده است . و برای (( پ )) ،
(( چ )) كه تا آن زمان سه نقطه گذاردن معمول نبوده ، سه نقطه وضع نموده است .
ولی عده ای از محققان معتقدند كه خط تعلیق از خط نسخ و ثلث و رقاع استخراج شده و در ابتدا فقط برای مكاتبات و مراسلات استفاده می شده ، ولی بعداًَ منشاء خلق آثاری بدیع گشته است . آغاز پیدایش خط تعلیق ، قرن هفتم و تداوم آن در قرن هشتم می باشد كه در ایران تا سه قرن بعد در نهایت رواج و توسعه بوده و در ممالك عربی از آن اثری در میان نبوده است . در قرن هشتم ، بنا به احتیاجی كه به تندنویسی به سبب كثرت كتابت در دربارها و دیوانها نیاز بود ، این قلم به صورت شكسته تعلیق در آمده كه خط خاص منشیان و عـمال دیـوان گردیده ، و گـاهی به آن ترسـل نـیز گفته اند .

پس از انتشار و توسعه خط تعلیق عثمانیان و مصریان در آن تصرفاتی كرده ، موافق ذوق و سلیقه خود ، به صورت خاص در آورده و نام دیوانی به آن گذاشته اند . این خط تا قرن دهم در ایران رواج داشته و تا قرن سیزدهم نیز كماكان مورد توجه بوده ، ولی پس از پیدایش خط نستعلیق و شكسته نستعلیق ، رو به ضعف گذاشته است .

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word مقاله در مورد الگوریتم های تکاملی

دانلود فایل word مقاله در مورد الگوریتم های تکاملی

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word مقاله در مورد الگوریتم های تکاملی دارای 22 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word مقاله در مورد الگوریتم های تکاملی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود فایل word مقاله در مورد الگوریتم های تکاملی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود فایل word مقاله در مورد الگوریتم های تکاملی :

الگوریتم های تکاملی

الگوریتم های زنتیکی
برنامه نویسی زنتیکی
محاسبات تکاملی تطابقی
الگوریتم های تکاملی

در هوش مصنوعی ،الگوریتم تکاملی یک زیرمجموعه از محاسبه تکاملی است ، الگوریتم بهینه سازی فوق ابتکاری اجماع مدار جنسی .یک الگوریتم تکاملی برخی مکانیسم هایی را که توسط سیر تکاملی بیولوزیکی الهام می شوند را استفاده می کند :تولید دوباره ، جهش ،ترکیب دوباره ،گزینش طبیعی وبقای انسب .راه حل های کاندید در مسئله بهینه سازی نقش منفرد ها را در اجتماع بازی می کنند ، وتابع هزینه محیط را در جایی که راه حل ها زنده اند را مشخص می سازد .سیر تکاملی اجتماع بعد اتفاق می افتد سپس کاربرد تکرار شده اپراتورهای فوق .سیر تکاملی مصنوعی یک

پروسه که شامل الگوریتم های تکاملی می شود را تشریح می کند .الگوریتم های تکاملی اع

ضا منفردی هستند که در سیر تکاملی شرکت می کنند .
الگوریتم های تکاملی به طور ثابت راه حل های مشابه خوبی را به همه انواع مسائل انجام می دهند چرا که آنها هیچ فرضیه ای راجع به حوزه موردنظر سازگاری ارایه نمی دهند.این کلیت توسط موفقیت های در زمینه های معکوس با مهندسی ،هنر ،بیولوزی ،اقتصاد ،زنتیک ،عملیات های

جستجو ،روبات ،علوم اجتماعی ،فیزیک ،و شیمی نشان می دهند.جدا از استفاده آنها به عنوان بهینه گرهای ریاضیا تی ،محاسبات تکاملی والگوریتم ها همچنین به عنوان یک قالب کاری آزمایشی برای اعتبار بخشیدن به تئوری های سیر تکاملی بیولزیکی و مجموعه طبیعی استفاده می شوند ،فقط از طریق کار در زندگی مصنوعی .تکنیک های ناشی از الگوریتم های تکاملی به کار رفته در مدلینگ سیر تکاملی بیولزیکی به طور کلی به کشفیات پروسه های میکرو تحولی محدود می

شوند.اگر چه برخی مشابهات کامپیوتر ها ،مانند تیرا و آویدا تلاش می کنند تا سیر تکاملی دینامیک را مدل سازی کنند.یک محدودیت الگوریتم های تکاملی فقدان تفاوت موخود بین زنوتیپ و
فنوتیپ می باشد.در طبیعت سلول بارور شده تخم مرغ متحمل یک پروسه پیچیده به نام پیدایش

جنین می شود تا یک فنوتیپ رسیده وبالغ شود.این کدگذاری غیر مستقیم باور شده که جستجوی زنتیک را قوی تر می کند ، وهمچنین ممکن است گشایش اورگانیسم را اصلاح کند.کارهای اخیر در زمینه پیدایش جنین یا سیستم های توسعه مصنوعی این توجهات را نشان می دهند.
تکنیک های الگوریتم تکاملی
تکنیک های مشابه در جزئیات اجرایی و مسئله به کار گرفته شده متفاوت هستند .
• الگوریت مزنتیک –این معروفترین نوع الگوریتم تکاملی است .یکی که به دنبال راه حل یک مسئله در فرم رشته هایی از اعداد می گردد ،واقعا همیشه به کارگیری اپراتورهای ترکیب دوباره به علاوه مجموعه و جهش .این نوع الگوریتم تکاملی اغلب در مسائل بهینه سازی استفاده می شود

.
• برنامه نویسی تکاملی –مانند برنامه نویسی زنتیک ،فقط ساختار برنامه ثابت شده و پارامترهای عددی اجازه گشایش دارند.
• استراتزی سیر تکاملی –کار با بردارهایی از اعداد حقیقی به عنوان ارایه دهندگان راه حل ها ،به طور نمومه نسبت های جهش خود سازگارپذیر را استفاده می کند
• برنامه نویسی زنتیک –اینجا راه حل ها در فرم برنامه های کامپیوتری هستند ،و سازگاری آ

نها توسط قابلیت حل مسئله محاسباتی مشخص میشود.
• سیستم طبقه بندی یادگیری –به جای استفاده از تابع سازگاری ،منفعت قانون توسط یک تکنیک قوی ساز یادگیری انتخاب می شود.
تکنیک های مرتبط
• سیر تکاملی افتراقی-بر پایه تفاوتهای برداری و بنابراین در ابتدا برای مسائل بهینه سازی عددی مناسب است
• بهینه سازی انبوه ذرات –برپایه نظرات غارت مورچه ای توسط ارتباط فرمونی برای ایجاد مسیر .در ابتدا برای مسائل بهینه سازی ترکیبی مناسب است .
• الگوریتم بهینه سازی هجوم علف هرزه –بر پایه نظرات رفتارکلنی علف هرزه در جستجو و یافتن یک مکان مناسب برای رشد و تولید دوباره.

• جستجوی هارمونیک –بر پایه نظرات رفتار موسیقیدانان در جستجوی هارمونی بهتر .این الگوریتم برای بهینه سازی ترکیبی مانند بهینه سازی پارامتری مناسب است
• انطباق حیوان با محیط گاوس –برپایه تئوری اطلاعات ،برای بیشینه کردن بازده تولید استفاده می شود ،به معنای سازگاری یا میانگین اطلاعات است .برای مثال انتروپی را در ترمودینامیک وتئوری اطلاعات ببینید.
استراتزی سیر تکاملی
در علوم کامپیوتر استراتزی سیر تکاملی یک تکنیک بهینه سازی بر پایه نظرات سازگاری وسیر تکاملی می باشد.در سال 1960،70 توسط اینگو رشنبرگ و همکارانش خلق شد ،و به کلاس جامع تری از محاسبات تکاملی یا سیر تکاملی مصنوعی متعلق است .استراتزی های سیر تکاملی از بردارهای حقیقی به عنوان ارایه کنندگان کدها استفاده کرده ،ودر ابتدا جهش و مجموعه مانند اپراتورهای جستجو استفاده شوند.به سادگی الگوریتم های تکاملی اپراتورها در چرخه ای به کار گرفته می شوند.یک تکرار از چرخه یک تولید نامیده می شود.مراحل پشت سر هم تولید تا زمانی که یک معیار پایان داده شده انجام شود ادامه می یابد.جهش به سادگی توسط اضافه کردن یک ارزش اتفاقی توزیع شده به هر یک از اعضا بردار انجام می شود.اندازه مرحله یا قدرت جهش اغلب توسط خود سازگاری کنترل می شود .اندازه های مرحله انفرادی برای هماهنگی وهمبستگی بین مختصات حال یا خود سازگارند یا توسط CMA کنترل می شوند.
برنامه نویسی سیر تکاملی
برنامه نویسی سیر تکاملی یکی از 4 الگوریتم اصلی تکاملی می باشد.در ابتدا توسط لارنس به سال 1960 برای استفاده سیر تکاملی شبیه سازی شده به عنوان پروسه یادگیری با هدف خلق کردن هوش مصنوعی .
فوگل از ماشین های با حالت متناهی به جای پیش بینی کننده ها استفاده کرد و آنها را گشایش کرد .اخیرا برنامه نویسی تکاملی یک لهجه محاسبه ای تکاملی بدون ساختار ثابت یا در تضاد

با برخی دیگر لهجه ها می باشد.و تشخیص آنها زا استراتزی های تکاملی سختر می شود.برخی از متغیرهای اصلی تقریبا شبیه به برنامه نویسی زنتیکی آخری هستند ، به جز آن ساختار برنامه که ثابت شده است پارامتر های عددی آن اجازه دارند تا گشایش پیدا کنند.نوسان اصلی اپراتور آن جهش است .اعضا اجتماع مانند جزئی از ذرات خاص نسبت به اعضا ذرات مشابه نمایش داده می شوند پس هر اولیایی یک نوزاد با استفاده از (µ+µ) مجموعه زنده ماندن تولید می کند .

الگوریتم زنتیک
یک الگوریتم زنتیک یک تکنیک جستجو مورد استفاده در محاسبه برای یافتن راه حل های دقیق یا شبیه سازی شده برای بهینه سازی و مسائل جستجو می باشد .الگوریتم های زنتیکی با عنوان ابتکارات جستجوی جهانی طبقه بندی می شوند.الگوریتم های زنتیک کلاس خاصی از الگوریتم های تکاملی هستند که از تکنیک های الهام گرفته از بیولوزی تکاملی مانند ارث بردن ،جهش ، مج

موعه ،ترکیب وتقاطع دوباره استفاده می کند.الگوریتم های زنتیکی به عنوان یک شبیه ساز کامپیوتری کار می کند که در آن اجتماع یک ارایه مطلق راه حل های کاندید در یک مسئله بهینه سازی را در دستیابی به راه حل های بهتر یاری می دهد.راه حل ها
دودوئی ارائه می شوندمانند رشته های 0و1 اما دیگر رمزگزاری ها نیز ممکن است .سیر تکاملی معمولا از
اجتماعی آغاز می شود که منفرد های آنها به صورت اتفاقی تولید شده اند ودر نسل ها اتفاق می افتد. در هر نسل ،سازگاری هر منفردی در اجتماع ارزشیابی می شود ،چندین منفرد به صورت اتفاقی از اجتماع اخیر انتخاب می شوند ،وشناسایی می شوند تا یک اجتماع جدید را شکل دهند.اجتماع جدید سپس در تکرار بعدی الگوریتم استفاده می شود.معمولا ،الگوریتم به پایان می رساندوقتی بیشترین تعداد نسل ها را تولید کرده است ،
یا یک سطح سازگاری رضایت مند شده برای اجتماع می رسد.اگر الگوریتم به پایان رسیده باشد با توجه به بیشترین تعداد نسل ها ،یک راه حل راضی شده ممکن است برسد یا نرسد.الگوریتم های زنتیکی کاربرد در بیوزنتیک ،علوم کامپیوتر،مهندسی ،اقتصاد ،شیمی ،تولید ،ریاضیات ،فیزیک و دیگر زمینه پیدا میکنند.
یک الگوریتم معمولی به 2 چیز برای مشخص شدن نیاز دازد :
1 یک ارایه زنتیکی از دامنه راه حل
2 یک تابع سازگاری برای ارزیابی دامنه راه حل
یک ارائه استاندارد از راه حل رشته ای از ذره ها می باشد.رشته های دیگر انواع و ساختارها می توانند رد راه مشابهی استفاده شوند.متعلقه اصلی که این ارائه های زنتیکی را مناسب می سازد آن است که قسمت های آنها با توجه به اندازه ثابت شده تنظیم شده اند ، که عملیات تقاطع ساده عملی می کند. ارایه طول متغیر ممکن است استفاده شود ، اما تقاطع اجرائیات در این مورد بسیار پیچیده تر است .ارائه های دختی در برنامه نویسی زنتیکی یافت می شوند و ارائی های گراف مانند در برنامه نویسی تکاملی یافت می شوند.تابع سازگاری در ارائه زنتیکی تشریح می شود و کیفیت راه حل ارائه شده را اندازه گیری می کند.تابع سازگاری همیشه وابسته به مسئله می باشد .در برخی مسائل ،معمولا سخت یا حتی غیرممکن است تا اصطلاح سازگاری تشریح کنیم .در این موارد ، الگوریتم های تقابلی زنتیکی استفاده می شوند.وقتی ما ارائه زنتیکی را داریم و تابع سازگاری تشریح می شود ، GA به آغاز یک اجتماع از راه حل های اتفاقی ادامه می دهد،بعد آنرا از طریق کاربرد تکرار جهش ،تقابل ،وارونگی واپراتورهای انتخابی اصلاح می کند.
ارزش دهی آغازی
در ابتدا بسیاری از راه حل های منفرد به طور اتفاقی تولید می شوند تا یک اجتماع اولیه را فرم دهند.اندازه اجتماع بستگی به طبیعت مسئله دارد ، اما به طور نمونه شامل بسیار صدها یا هزاران راه حل ممکن می باشد. اجتماع به صورت اتفاقی تولید می شود ،و همه حوزه راه حل های ممکن را می پوشاند.گاهی ،راه حل ها ممکن است در حوزه ها سابقه دار باشند در جاهایی که ر

اه حل های بهینه به نظر پیدا شده اند.
بهگزینگی
در طی هر بار تولید موفق ،نسبتی از اجتماع موجود انتخاب می شوند تا نسل جدید را غذا بدهند .راه خل های منفرد از طریق یک پروسه مبنی بر سازگاری انتخاب می شوند ، درجایی که راه حل های بهتر به طور نمونه بیشتر انتخاب می شوند .روش های بهگزینگی معینی سازگاری هر راه حل را می سنجند و ترجیحا بهترین راه حل را انتخاب می کنند .روش های دیگر فقط یک نمونه اتفاقی اجتماع را می سنجند ،و این پروسه ممکن است بسیار زمان بر باشد .بسیاری توابع اتفاقی هستند وطراحی شده اند تا نسبت کمی از راه حل های سازگار را انتخاب کنند.این تضاد باعث حفظ بزرگی اجتماع می شود ،و از انحرافات نابالغ در راه حل های ضعیف جلوگیری می کند .روش های بهگزینگی معروف .خوب مطالعه شده شامل مجموعه چرخ رولتی و مجموعه تورنومنتی می شود.
تولید دوباره
مرحله بعدی تولید نسل دوم از راه حل ها از آنهایی است که از طریق اپراتورهای زنتیک “تقابل ، جهش ” انتخاب شده اند .برای تولید هر راه حل جدید ،یک خفت از راه حل های اولیایی انتخاب می شوند تا از استخر انتخاب شده های قبلی غذا بدهند.با تولید یک راه حل کودک از طریق روش های تقابل و جهش ،یک راه حل جدید ایجاد می شود که به طور نمونه بسیاری از خصوصیات اولیا خویش را دارد.اولیا جدید برای فرزند جدید
انتخاب می شوند ،و پروسه تا زما نیکه یک اجتماع جدید از راه خل ها در اندازه های مقتضی تولید شود ،ادامه خواهد داشت .این پروسه بلافاصله منجر به خلق اجتماع نسل بعدی کروموزوم ها می شوند که با نسل اولی متفاوت هستند . رد کل سازگاری مینگین توسط این پروزه برای اجتماع افزایش می یابد،از آن جایی که بهترین اورگانیسم ها از نسل اولیه برای غذا دهی انتخاب می شوند ،در کنار تعداد کمی از راه حل های سازگار برای دلایل که در بالا ذکر شده اند .
پایان دهی
این پروسه کلی تا وقتی که حالت پایان دهی برسد ادامه پیدا میکند.حالات پایان دهی معمول هستند :
• یک راه حل پیدا شده است که کمترین محدوده را راضی میکند
• تعداد ثابت شده نسل ها رسیده است
• بودجه تعیین شده رسیده است
• بالاترین سطح رضایت مندی رسیده است یا به کفی رسیده است که تکرر های پی

در پی
دیگر راه حل های بهتری ایجاد نمی کنند
• نظارت دستی
• ترکیب موارد بالا
مشاهدات
تعداد بسیاری مشاهدات کلی راجع به نسل راه حل ها از طریق الگوریتم زنتیک وجود دارد:
• دربسیاری مسائل ،GA ممکن است تمایل به انحراف از مقابل بهینه محلی یا حتی نقاط قراردادی نسبت به بهینه جهانی مسئله داشته باشد .این بدان معنی است که نمی داند که چگونه رضایت مندی دوره کوتاه را برای به دست آوردن رضایت مندی بلند مدت قربانی کنیم.احتمال کلی این رخداد بستگی به شکل رضایت مندی زمینه دارد.مسائل خاص ممکن است سربالایی راحتی را در مقابل یک بهبنه جهانی ایجادکنند ،بقیه ممکن است آنرا برای تابع تا یافتن بهینه جهانی آسانتر کنند.این مسئله ممکن است با استفاده از تابع رضایت متفاوتی آرام گیرد ،افزایش نسبت جهش ،یا با استفاده از تکنیک های بهگزینگی که اجتماعی از راه حل های وارونه را نگهداری کند.اگرچه No FREE LUNCH theorem ثابت کرده است که هیچ راه حل گلی برای این مسئله وجود ندارد .یک تکنیک معمول برای نگهداری عکس این است که یک گود رفتگی را به آن تحمیل کنیم .در جایی که هر گروهی از منفردها با شباهت کافی دارای یک هدف اضافه شده هستند ،که ارائه آن تیم را در نسل های بعدی کاهش می دهد.و به بقیه منفرد ها اجازه می دهد تا در نسل باقی بمانند .این حیله ، اگرچه ممکن است موثر نباشد ،بستگی داشته باشد به حوزه فعالیت مسئله.وارونگی در الگوریتم های زنتیکی مهم است چرا که گذشتن از کنار یک اجتماع هم جنس راه حل های جدیدی ارایه نمی کند.در استراتزی های تکاملی و برنامه نویسی تکاملی ،وارونگی لازم نیست چراکه وابستگی بیشتر روی جهش است.
• عمل کردن روی سری های دینامیک اطلاعات مشکل است ،همان گونه زن ها می بایست زود از مقابل راه حل هایی که ممکن است دیگر برای اطلاعات بعدی معتبر نباشند منحرف شوند.روش های بسیاری برای آن چاره ای اندیشیده اند تا با افزایش وارونگی زنتیکی به گونه ای و از انحر

اف زود جلوگیری کنند یا اینکه با افزایش احتمال جهش وقتی که کیفیت راه حل افت می کند یا با معرفی همه جدید ها به صورت اتفاقی المان های تولید شده را به داخل استخر زن وارد میکنندوتحقیق اخیر نیز نشان داده است تطبیق بیولوزیکی اولیه در حل این مسئله مفید

است.دوباره استراتزی های تکاملی و برنامه نویسی تکاملی می توانند با استراتزی کاما اجرا شوند در جایی که اولیا نگهداری میشوند و اولیا جدید فقط از نوزادان انتخاب می شوند.این می تواند در مسائل دینامیک موثرتر باشد.

• GA نمی تواند به طور موثر مسائل را در جایی که تنها معیار رضایت مندی درست/غلط باشد .همان گونه هیچ راهی برای انحراف در راه حل وجود ندارد.دراین موارد یک جستجوی اتفاقی ممکن است یک راه حل را به سرعت GA بیابد.
• بهگزینی به طور واضح یک اپراتور مهم زنتیکی است ،اما نظریه از بابت اهمیت تقابل علیه جهش تقسیم شده است.برخی بحث میکنند که تقابل مهمترین است ،در حالیکه جهش فقط برای اطمینان از این است که راه حل های بالقوه گم نشده باشند .دیگران بحث میکنند که تقابل در اجتماع فرم بزرگ تر فقط انتقال نوآوری جدید را که توسط جهش یافته شده ات را فراهم می کند.مراجع بسیاری وجود دارن که اهمیت جستجوی جهش مدار را پشتیبانی میکنند.اما در کنار همه مسائل این تئوری نگاه داشته میشود ،پس این عقاید بدون قدردانی هستند مگر اینکه بحث به یک مسئله خاص محدود شده باشد.
اغلب GA میتواند سریعا راه حل های خوب را شناسایی کند ،حتی برای فضاهایی که جستجو مشکل است.این مسئله در مورد استراتزی های تکاملی وبرنامه نویسی تکاملی نیز صدق میکند.
• برای مسائل بهینه سازی خاص و مسئله مدرک آوردن ،الگوریتم های ساده تر بهینه سازی ممکن است راه خل های بهتری نسبت به الگوریتم های زنتیکی بیابند.الگوریتم های تکمیلی ومتناوب شامل استرتزی های تکاملی ،برنامه نویسی تکاملی ،بازپخت گسسته ،سازگاری وانطباق ،صعود از تپه ،هوش انبوه می شود.
• همان گونه که با مسائل ماشین های اخیر یادگیری داشتیم تنظیم پارامترها کار بدی است مانند احتمال جهش ،احتمال ترکیب وتقابل و اندازه اجتماع تا تنظیمات هوشمندانه ای برای کلاس مسئله ای که در حال کار روی آن هستیم بیابیم.یک نسبت کوچک از جهش ممکن است منجر به توده زنتیکی شود.نسبت تقابل که خیلی بالا باشد ممکن است منجر به انحراف نابالغ الگوریتم زنتیک شود.یک نسبت جهش که خیلی بالاتر یا پایین تر از حدودش باشد برای این پارامترها می تواند به به راهنمایی بهگزینی کمک کند.
• اجرا و ارزیابی تابع رضایت مندی یک عامل مهم در سرعت و اثرگذاری الگوریتم می باشد.

رمز های جایگزین
ساده ترین الگوریتم هر کروموزوم را به شکل یک رشته ذره نشان می دهد.پارامترهای عد

دی می توانند توسط اعدادصحیح ارائه شوند ،اگرچه استفاده از ارائه نقطه شناور نیز ممکن است.ارائه نقطه شناور برای استراتزی هاس تکاملی عادی است مفهوم الگوریتم های زنتیکی ارزش واقعی ارائه شده ولی واقعا یک نام غلط است چراکه واقعا تئوری ساختمان بسته را که توسط هالند در 1970 پیشنهاد شده بود را ارائه نمی دهد.این تئوری بدون پشتیبانی نمی باشد،برپایه نتایج آزمایشی وتئوریکی می باشد.الگوریتم پایه جهش وتقابل را در سطح ذره انجام میدهد.دیگر رمز های جایگزین با کروموزوم مثل لیستی از اعداد رفتار می کنند ،گویی که ورودی هایی هستند در خدول ساختار،گره هایی در یک لیست متصل ،ریزه ریزه ،هدف ها ،یا هر ازلاعات قابل تصور دیگری.تقابل وجهش آنگونه که به محدودیت های المان اطلاعات توجه داشته باشندی شوند.
انواع متفاوت کروموزومی اطلاعات به نظر می رسد که بهتر یا بدتر برای دامنه های متفاوت مسئله های خاص متفاوت کار کنند.وقتی نمایندگی رشته های ذره استفاده می شوند ،رمزگذاری گری استفاده می شود.در این روش ،کوچکترین تغییرات در عدد صحیح میتواند از طریق تقابل و جهش تاثیر گذار باشد.و کمک کند تا از انحراف نابالغ در دیوارهای همینگ جلوگیری کند، در جایی که بسیاری جهش های همزمان میبایست برای تغییر کروموزوم به راه حل بهتر انجام شود.دیدگاه های دیگر شامل استفاده از باریکه های اعداد ارزش واقعی به جای رشته ذره هایی که کرموزوم مدار هستند . دربسیاری مسائل ،GA ممکن است تمایل به انحراف از مقابل بهینه محلی یا حتی نقاط قراردادی نسبت به بهینه جهانی مسئله داشته باشد .این بدان معنی است که نمی داند که چگونه رضایت مندی دوره کوتاه را برای به دست آوردن رضایت مندی بلند مدت قربانی کنیم.احتمال کلی این رخداد بستگی به شکل رضایت مندی زمینه دارد.مسائل خاص ممکن است سربالایی راحتی را در مقابل یک بهبنه جهانی ایجادکنند ،بقیه ممکن است آنرا برای تابع تا یافتن بهینه جهانی آسانتر کنند.این مسئله ممکن است با استفاده از تابع رضایت متفاوتی آرام گیرد ،افزایش نسبت جهش ،یا با استفاده از تکنیک های بهگزینگی که اجتماعی از راه حل های وارونه را نگهداری کند.اگرچه No FREE LUNCH theorem ثابت کرده است که هیچ راه حل گلی برای ا

ین مسئله وجود ندارد .یک تکنیک معمول برای نگهداری عکس این است که یک گود رفتگی را به آن تحمیل کنیم .در جایی که هر گروهی از منفردها با شباهت کافی دارای یک هدف اضافه شده هستند ،که ارائه آن تیم را در نسل های بعدی کاهش می دهد.و به بقیه منفرد ها اجازه می دهد تا در نسل باقی بمانند .این حیله ، اگرچه ممکن است موثر نباشد ،بستگی داشته باشد به حوزه فعالیت مسئله.وارونگی در الگوریتم های زنتیکی مهم است چرا که گذشتن از کنار یک اجتماع هم جنس راه حل های جدیدی ارایه نمی کند.در استراتزی های تکاملی و برنامه نویسی تکاملی

،وارونگی لازم نیست چراکه وابستگی بیشتر روی جهش است. عمل کردن روی سری های دینامیک اطلاعات مشکل است ،همان گونه زن ها می بایست زود از مقابل راه حل هایی که ممکن است دیگر برای اطلاعات بعدی معتبر نباشند منحرف شوند.روش های بسیاری برای آن

چاره ای اندیشیده اند تا با افزایش وارونگی زنتیکی به گونه ای و از انحراف زود جلوگیری کنند یا اینکه با افزایش احتمال جهش وقتی که کیفیت راه حل افت می کند یا با معرفی همه جدید ها به صورت اتفاقی المان های تولید شده را به داخل استخر زن وارد میکنندوتحقیق اخیر نیز نشان داده است تطبیق بیولوزیکی اولیه در حل این مسئله مفید است.دوباره استراتزی های تکاملی و برنامه نویسی تکاملی می توانند با استراتزی کاما اجرا شوند در جایی که اولیا نگهداری میشوند و اولیا جدید فقط از نوزادان انتخاب می شوند.این می تواند در مسائل دینامیک موثرتر باشد.
دامنه های مسئله

مسئله هایی که اختصاصا برای راه حل توسط الگوریتم های زنتیکی به نظر مناسب می رسند شامل جدول زمانبندی و طرح مسائل می باشد ،و بسیاری بسته های نر م افزاری بر پایه GA .GA همچنین برای مهندسی به کا رفته است. الگوریتم های زنتیکی اغلب به عنوان دیدگاهی به حل کردن مسائل بهینه سازی جهانی به کار گرفته شده اند .تحت عنوان یک قانون کلی الگوریتم های زنتیکی ممکن است در دامنه های مسئله که دارای حوزه رضایت مندی پیچیده مفید باشد همان گونه که تقابل برای انتقال اجتماع از بهبنه محلی
به الگوریتم صعود تپه ،طراحی شده است.
تاریخچه
سیر تکاملی افتراقی حاصل تلاش های کنس چرایس برای حل مسئله سازگاری چند جمله ای چبیسشو است که به توسط استورن تحمیل شده بود .یک شکافت وقتی او با نظریه استفاده از تفاوتهای برداری برای آشفتن

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word تحقیق در مورد پرنده شناسی

دانلود فایل word تحقیق در مورد پرنده شناسی

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word تحقیق در مورد پرنده شناسی دارای 59 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word تحقیق در مورد پرنده شناسی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود فایل word تحقیق در مورد پرنده شناسی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود فایل word تحقیق در مورد پرنده شناسی :

پرنده شناسی

پرنده باز
مشخصات و ریشه واژگانی:
پرنده بزرگ تیز با منقار برگشته و محکم و دندانه دار که انواع گوناگونی دارد و ماده بعضی از انواع آن را برای شکار تربیت می کردند.1
کلمه باز به معنی پرنده معروف( باید از vaza به معنی پرنده مشتق باشد که آن هم از مصدر اوستایی vaz به معنی پریدن مشتق است.2
صورت پارسی این کلمه را baz د انسته اند و پهلوی را baz و bac یا baj .

هم چنین در فرهنگ فارسی به پهلوی صورت دیگری نیز برای نامیدن این پرنده در زبان پهلوی پیشنهاد شده است. با تلفظ caxyvak , cihrap که بنظر میاید این تلفظ با واژه (چرغ) مناسب تر باشد و احتمالاٌ نوعی خلط معنی و لغزش روی داده است. آنچه مسلم است در متن پهلوی بندهش این کلمه چنان که گذشت baj ,یاbac ثبت شده است.3
باز را در زبان عربی(بازی) و(صفر) گویند. و آن را به نام شهیاز و قوش هم می خوانند.4

 

1 فرهنگ فشرده سخن جلد1ص270
2 فرهنگ ایران باستان، ص314 به نقل از فرهنگ جانورانص123
3 فرهنگ جانوران جلد1 ص123
4 دانشنامه- جلد1- ص 228

نوشتارهای پهلوی:
در کتاب بندهش دو بار از باز سپید سخن رفته و در هر دو مورد جزو آفریده های اهورایی قلمداد شده است که به سود مردمان علیه( مار پردار) می جنگد:
;. مار پر دار اگر سایه بر کسی(از) مردم افکند، میرد و دادار باز سپید را برای از میان بردن ان مار آفریده است که چون آن مار پر دار شود و به زیر پرتو خورشید رود تا سایه بر مردم جاندار افتد تا می رند، باز سپید به کارزار آن مار رود و بدو ( آن مار) کشته شود. اگر پیروزی باز را باشد. مار کشته شود، اگر مار چیره شود باز را کشد، اگر هر دو هم زور شوند هر دو به یکدیگر پیچیده شوند، مرده بر زمین افتند.1

قصص قرآن:
در متون تفسیری و قصص، داستان ویژه ای درباره باز دیده نشد، اما نکته خاص در تاج التراجم ثبت شده است که از قول علی بن ابی طالب(ع) درباره تابوت و سکینه ی معروف بنی اسرائیل است. به این ترتیب:

علی مرتضی علیه السلام گوید: آن بازی بود بر صورتی که ان را دو سر بود و روی همچون روی مردم.2

1 بندهش-ص99- وص103- به نقل از فرهنگ جانوران ص123
2 تاج التراجم-ج1-ص 271- به نقل از فرهنگ جانوران ص123
نماد و جایگاه در اساطیر ملل:

باز مانند اغلب پرندگان نوع خود، با چنگال های خمیده اش نماد ربا خواری، زیاده خواهی و سلطه طلبی است از آنجایی که باز ماده از باز نر قویتر و ماهرتر است به همین جهت نشان دهنده یک زوج زن سالار نیز هست. در عهد قدیم به دلیل اخلاقیات رایج در آن دوره، نقش یک باز روی پشت دست علامت اشرافیت و برتری بود( قوش را ببیند) باز پرنده شکاری و مهاجم است و گاه نشانه قضیت است. در چین باستان، باز مسخ کبوتر چاهی است و علامت پاییز، فصل شکار و در عین حال فصل زندگی دور افتاده و بی رفت و امد. در ضمن باز، در ارتباط با لاک پشت بود، چنانچه در جه- جینگ یاد داد. در مصر باز، پرنده ای هوروس بود بنابراین علامت خورشیدی بود. باز هم مانند عقاب نماد قدرت خورشید بود. یونانیان و رومیان در باز نشانه ی خورشید می دیدند.1

مصریان و یونانیان این مرغ را مقدس می دانستند به حدی که اگر کسی سهواٌ او را می کشت خطای عظیمی نموده بود لکن قوم یهود به موافقت شریعت او را یکی از حیوانات نجسه می دانشتند2 در گذشته باز را برای شکار تربیت می کردند و در زمان ساسانیان برای شکار کسی را به باز داری می گرفتند3
پرنده ای است معروف و مشهور که سلاطین و اکابر شکار فرمایند.4

 

1 فرهنگ نمادها-ج2-ص22 2لغت نامه دهخدا. ج3 ص 4072
3 دانشنامه.ج1ص 228 4 فرهنگ فشرده سخن.ج1ص 270
در قدیم شهرها را برصورت چیزها می ساختند، چنانکه شهر (شوش) بر صورت باز ساخته شد. در قدیم پادشاهان به هنگام صید برای شکار پرندگان از باز استفاده می کردند از این رو تربیت باز خود فنی عمده و از لوازم سلطنت به حساب می آمده است.1

 

داستان صوفیانه:
در اسرار نامه عطار، از باز سپید شاهانه ای سخن رفته که بر سرای پیرزنی فرود می اید و پیر زن پر و بال او را می کند و به چنگال و منقار او آسیب می رساند:
مگر باز سپید شاه برخاست بشد تا خانه ان پیر زن راست
و در کشف المحجوب هجویری به همین داستان اشاره شده است:
ولامحاله چون باز ملک بر دیوار سرای پیرزنی نشیند پر و بالش ببرند.
این حکایت به سایر متون صوفیانه نیز راه یافته است.

داستانهای ایرانی:
درداستانهای ایرانی اولین کسی که باز(وسایر مرغان شکاری) را آموخته کرد طهمورث بود:
زمرغان مرآن را که بد نیک تاز چو باز و چو شاهین گردن فراز
بیاورد و آموختنشان گرفت جهانی بدو مانده اندر شگفت ( فردوسی)
1 فرهنگ اساطیر.ص 270
در مروجالدذهب درباره اولین کسی که به باز شکار آموخت داستانی نقل شده است که ضمن آن پرورش باز به اقوام غیر ایرانی نسبت داده شده است. به این ترتیب که بطلمیوس جانشین اسکندر روزی در تفرج گاه خود بازی را در حال پرواز دید گفت:

« این پرنده ای که نکوست که سلاحی دارد و شایسته است که شاهان مجلس خویش را بدان زینت دهند» ; آن گاه ماری نر متعرض یکی از باز ها شد و باز ان را کشت. گفت: « این شاه است و از انچه شاهان به خشم آیند او نیز به خشم آید» و سرانجام وقتی پرنده ای را شکار کرد گفت:« این پادشاهی است که حریم خود را حفظ کند و از خوراک خویش غافل نماند».1

و پس از ان به نگهداری باز پرداخت و پس از او ملوک یونان و روم و عرب و عجم و دیگران باز نگه داشتند. در نوروزنامه دو حکایت نقل شده است که در ان ها از عزت و احترامی که باز در نزد پادشاهان داشته سخن رفته است:

چنین گویند که ماهان پادشاهی بزرگ بوده است عاقل و کافی، یک روز باز دار خویش را دید باز بر دست آب می خور، بفرمود تا صد چوبش بزدند.
گفت: ای عجب باز به تن خویش پادشاه پرندگان است و غمگسار عزیز دست پادشاهان است، روا بود که تو چنین بی ادبی کنی؟ 2

1 مروج الذهب. نقل از صص 295و296 به نقل از فرهنگ جانوران ص123

2 نوروزنامه ص69 به نقل از فرهنگ جانوران ص123
در داستان دوم نیز همین مضمون پرداخته شده است. از این قرار که امیر ابوالعباس، برادر فخر الدوله در کودکی زیر نظر بو عبدا; خطیب تربیت می شد. روزی بازی بر دست نشانده بود و در ان میان از دهن خیو بینداخت.
استاد او ملامت کنان گفت: ای سبحان ا; تو ملک و ملک زاده ای! عزیز ملکان بر دست تو چنین بی ادبی کنی کز دهان خیو بیندازی؟;1

تشبیه:
اغلب تشبیهاتی که به باز مربوط می شوند تشبیهات مرکبی است که بر پایه خوی شکارچی گری این جانور بنا شده است:
به هوا در نگر که لشکر برف اندر او چون همی کنند پرواز
رایت هم چون کبوتران سپید راه گم کردگان زهیبت باز ( آغاجی بخارایی)
و

که باز شانه کند همچو باد سنبل را به نیش چنگل خونریزتارک عصفور(رودکی)
و
سپاه خسرو مشرق به فر دولت او چنان گرفتند ان برج را چو باز حمام(عنصری)

1 نوروز نامه صص 69-70 به نقل از فرهنگ جانوران ص 123
و ناصر خسرو نیز بنا به عادت خویش از تصویر عینی باز و کبوتر برای بیان معنای پند و اندرز و حکمت سود جسته است:
ای باز هوات در ربوده از دام زمانه چون کبوتر
بنشان زسرت خمار و خود منشین حیران چو به چنگ باز در تیهو
یوز و باز سخن و نکته ام را بی شک دل دانای سخن پیشه شکارستی(ناصر خسرو)
پر وبال و چنگال باز و بر دست شاه نشستن او نیز گاه مایه تشبیهاتی خاص شده است:
شد از باد آبدان چون سینه باز
هزار آواز با گل عاشقی باز
چمن چون پر طاووس و لاله چون پر طوطی

هوا چون چون پشت بازاست و چمن چون سینه شاهین( قطران تبریزی)
بسا کها که بر او بر زمانه کار نکرد
کشیده چون پر بازان بر او به نعل اشکال( منجیک ترمزی)
گویی که پر باز سفید است برگ او

منقار باز لولو نا سفته برچیده( کسایی)
من ایدون چون بازم که زی تو شتابم
اگر چند از دست خود بر پرانی
چنگ بازان است گویی شاخک شاهسپرم
پای بطان است گویی برگ بر شاخ چنار( منوچهری)
تمثیل جهان:
باز به دلیل ربایندگی و حمله وری به عنوان تمثیل برای جهان و روزگار و شب و روز( باز پیسه) و نیز پیری( سفیدی موی) و مرگ به کار رفته است:
باز جهان تیز پر و خلق شکار است
باز جهان را جز از شکار چه کار است
نیست جهان خوار سوی ما ز چه معنی
خوردن ما سوی باز او خوش و خوار است
قافله نخورد و راه نزند باز
باز جهان رهزن و قافله خوار است

این باز سیه پیسه نگر بی پر و چنگال
کو هیچ نه ارام همی یابد و نه هال
زین پس نکند شکار هرگز
نه باز و نه یوز روزگارم
جز که هشیار حکیمان خیر از کار ندارند

که فلک بازشکار است وهمه خلق شکارند(ناصر خسرو)
کاین باز مرگ هر که سر از بیضه بر کند
همچون کبوترش بدراند به چنگلی (سعدی)

و پیری و موی سفید که به باز تشبیه شده است:
نبینی که باز سپیدی کنون
اگر کبک بگریزد از تو سزا ( بوالمثل بخارایی)
کنایه:
به دلیل ویژگی شکارگری و تیز چنگالی باز هیچ حیوانی توان مقابله با او را ندارد همین واقعیت دست مایه ی شاعران شده است تا به عنوان رمز و کنایه برایامور غیر ممکن و محال باز را در موضع ضعف قرار دهند و نوعی تصویر وارونه بسازند:
چنان اندیشد او از دشمن خویش که باز تیز چنگال از کراکا ( دقیقی)

و به این ترتیب نوعی مدح شبیه به ذم فراهم امده است نمونه های بسیاری از این کاربرد در ادبیات فارسی وجود دارد که به ذکر چند شاهد اکتفا می شود:
به مهر آن گه بود با تو مرا بود ساز
که باشد جفت با کبک دری باز
وگر گنجشک روزی باز گردد

دل رامین از این خو باز گردد ( اسعد گرگانی)
¬ ای خسرو مبارک یارا کجا بود
جایی که باز باشد پرید ماغ را(دقیقی)

باز برگیری و کبک دل به ناز آرد تو را
باز را این دوستی کی بود با کبک دری ( عنصوری)
اصطلاحات:
از معروف ترین اصطلاحات مربوط به باز ( طبلک باز) است که به تصریح غیاث اللغات ( نقاره ای کوچک باشد که باز داران و میر شکاران همراه خود دارند . هرگاه صید را برابر زمین نشسته و یا در آب شناور بینند، آن نقاره را می زنند تا از آواز آن صید از جای خود برخاسته و به پرواز آید و ایشان باز را بر آن سر دهند):
که چون از طبل باز آواز آید زشوق آن باز در پرواز آید
چو بی دل گردد و بی جان نشیند همه بر ساعد سلطان نشیند( عطار)
و از بعضی از ابیات دیگر می توان استنباط کرد که نواختن طبل برای باز نشانه پرواز کردن است و اگر د رهوا آ ن را می شنیده نشانه بازگشت محسوب می شده است:
چو در نالیدن در امد طبلک باز درآمد مرغ صید افکن به پرواز
روان شد در هوا باز سبک پر جهان خالی شدازکبک وکبوتر( نظامی)

ترکیبات وصفی:
باز به عنوان موصوف صفات متعددی را به سوی خود جلب نکرده است و به طور معمول به شکاری و شکارگری و شبیه به آن وصف شده است به عنوان نمونه:
روم زین جا سوی گرگان و ساری بپرانم درو باز شکاری ( اسعد گرگانی)
و
دشمن تو ز تو چنان ترسد که ز باز شکار دوست، کلنگ( فرخی)
اما در کل و به طور عمومی باز حمل کننده چند صفت ویژه است به این قرار:
بلند پروازی:
من آن بازم که پروازم بلند است شکارم آفتاب دلپسند است ( اسعد گرگانی)
و
شیر نه ای لیک شیروار بجستی باز نه ای لیک بازوار پریدی ( قطران تبریزی)

ربودن:
چون ماه از ربودن و چو خار از پسودن به گاه ربودن چو شاهین و بازی( مصعبی)
و
ربودی از این و بدادی مر آن را چو باز شکاری و آز شکاری( ناصر خسرو)

طمع کاری:
رسن در گردن یوزان طمع کرد
طمع بسته است پای باز پران
پراپرند ز طمع باز و جغدکان بی رنج
نشسته اند از ایشان طمع گسسته ستند( ناصرخسرو)
امثال:
اگر بازی اندر چغو کم نگر
و گر با شه ای سوی بطان مپر ( ابو شکور)
اگر چه کبک صید باز باشد
بدو پیدا شده است از باز بازی( ناصر خسرو)
اگر هم باز باشد بچه باز
پسر هم چون پدر باشد سرافراز ( اسعد گرگانی)
و صورت عربی این مثل چنین است:
و حق علی ابن القصر ان یشبه الصقر 1
به مو بد چنین گفت دهقان سغد
که بر ناید از خانه باز، چغد( فردوسی)
به جای مشک نبویند هیچ گه، سرگین
به جای باز ندارند هیچ گه ورکاک( ابو عباس ریحانی)
تو مرکو یی به شعر و من بازم
از باز کجا سبق برد مرکو( دقیقی)
چو کبک دری باز مرغ است ولیکن
خطر نیست با باز کبک دری را( ناصر خسرو)
مثل شد در زبان هفت کشور
شهان دانند باز ماده از نر( اسعد گرگانی)
نکند عشق ، نفس زنده قبول
نکند باز، موش مرده شکار( سنایی)

1 مجله یغما. سال دهم. شماره11 به نقل از فرهنگ جانوران
; بزرگ خطایی کرد که بر تخت خداوند نشست و ( گنجشک راآشیانه باز طلب کردن محال است;)1
; لا محاله چون باز ملک بر دیوار سرای پیر زنی نشینند ، پر و بالش ببرند;2

تصاویر گوناگون:
ارجمندی باز:
باز از جمله ارجمندی ترین حیوانات تربیت شده است. درباره محاسن و ویژگی های آن به جز کتاب های اختصاصی باز نامه، به طور پراکنده در سایر کتب گفتگو شده است تا آنجا که یکی از بندهای دعاهای موبدان در جشن نوروز آرزوی سلامتی باز پادشاه بوده است:
; اسپت کامکار و پیروز; و بازت گیرا و خجسته به شکار;3
و علت این خجستگی را ابوریحان چنین بیان کرده است:
باز مونس شکارگاه ملوک است، و به وی شادی آرند و و ی را دوست دارند و در باز خوی ها بود چنان که اندر ملوک بود از بزرگ منشی و نازکی و پاکیزگی و پیشینیان چنین گفته اند که شاه جانوران گوشت خوار باز است;

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word پروژه حسابداری پیمانکاری

دانلود فایل word پروژه حسابداری پیمانکاری

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word پروژه حسابداری پیمانکاری دارای 60 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word پروژه حسابداری پیمانکاری کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه دانلود فایل word پروژه حسابداری پیمانکاری

فصل اول: تعاریف و اصطلاحات پیمانکاری;
مقدمه;
ارکان اصلی پیمانکاری
کارفرما
پیمانکار
قرارداد
انواع قراردادهای پیمانکاری;
قراردادمقطوع
قرارداد امانی
ویژگیهای صنعت پیمانکاری
وظیفه قسمت حسابداری
مراحل اجرای طرح
مرحله اول : مطالعات مقدماتی طرح
مرحله دوم:مطالعات تفصیلی طرح
1- تهیه نقشه های تفصیلی;
مرحله سوم:اجرای طرح;
1- ارجای کار به پیمان کار
مناقصه عمومی
مناقصه محدود
ترک مناقصه
شرکت درمناقصه
انتخاب پیمانکار;
2- انعقاد قرارداد
تنظیم قرارداد پیمانکاری;
– مشخصات طرفین قرارداد. ;
– موضوع پیمان
– مبلغ پیمان;
– تغییر مقادیر کار وکارهای جدید
– مدت پیمان;
– تائیدات وتعهدات پیمانکار
– تعهدات واختیارات کارفرما
– دوره تضمین کارها
– نظارت دراجرای عملیات
–  تعدیل آحاد بها;
– پیش بینی آموزش نیروی انسانی;
– جبران خسارت;
ابطال ضمانتنامه شرکت در مناقصه;
تسلیم ضما نتنامه پیش پرداخت;
تاً دیه پیش پردا خت
3-عملیات اجرایی
– ایجاد کارگاه
– تخصیص تنخواه گردان به کارگاه
– مخارج اجرای طرح
– مخارج اجرای طرح بوسیله کارگاه;
– مخارج اجرای طرح بوسیله دفتر مرکزی
4- تنظیم وپرداخت صورت وضعیت کارها
– تنظیم صورت وضعیت موقت کارها;
– پرداخت وجه صورت وضعیت کارها;
5-تحویل موقت;
– برچیدن کارگاه;
فصل دوم:حسابداری مراحل اجرای کارکارفرما;
مرحله 1 – مطالعات مقدماتی طرح;
1-1مخارج مقدماتی طرح
مرحله2-ارجاع کار به پیمانکار;
1-2 فروش اسناد مناقصه;
2-2 اخذ ضمانت نامه شرکت در مناقصه
مرحله 3- انعقاد قرار داد با پیمانکار
1-3 اختصاص شماره خاص و حسابهای جداگانه برای پیمانهای مختلف;
2-3 انتقال مخارج مقدماتی طرح به حساب دارایی در جریان تکمیل
3-3 اخذ ضمانت نامه انجام تعهدات
4-3 ابطال ضمانتنامه شرکت در مناقصه
5-3 اخذ ضمانت نامه پیش پرداخت
6-3 پیش پرداخت
مرحله 4- اجرای کار ( شروع عملیات )
12-4 تنظیم صورت وضعیت موقت
13-4 ثبت صورت وضعیت شماره (1) ;
14-4 پرداخت وجه صورت وضعیت شماره(1)
15-4 ثبت صورت شماره(2)
16-4 پرداخت وجه صورت وضعیت شماره(2)
17-4 ثبت صورت وضعیت شماره ی(3)
18-4 پرداخت وجه صورت وضعیت شماره(3)
مرحله 5 – خاتمه کار
1-5 تحویل موقت
2-5 ابطال ضمانت نامه پیش پرداخت;
3-5 ابطال ضمانت نامه انجام تعهدات;
4-5 هزینه های بعد از تحویل موقت(در دوره تضمین)
5-5 تهیه صورت وضعیت قطعی;
6-5 استرداد نصف سپرده حسن انجام کار(وجه الضمان)
7-5 تحویل قطعی;
8-5 استرداد نصف دیگر سپرده حسن انجام کار(وجه الضمان);
دفاتر کل کارفرما(تعیین بهای تمام شده پیمان تکمیل شده)
محاسبه سود پیمان ناتمام;
محاسبه سود ناتمام براساس مخارج واقعی
محاسبه سود پیمان ناتمام شماره(4)
فصل سوم:حسابداری مراحل اجرای کار دفاترپیمانکار;
مرحله 1- مطالعات مقدماتی طرح
مرحله2- ارجاع کار به پیمان کار
1-2 خرید اسناد شرکت در مناقصه
2-2 تسلیم ضمانت نامه شرکت در مناقصه;
مرحله3-انقاد قراراد با پیمانکار;
1-3 اختصاص شماره خاص و حساب جداگانه برای پیمان;
2-3 انتقال هزینه های شرکت در مناقصه به حساب پیمان;
3-3 صدور ضمانت نامه انجام تعهدات;
4-3 ابطال ضمانت نامه شرکت در مناقصه
5-3 ضمانت نامه پیش پرداخت;
6-3 اخذ پیش پرداخت;
مرحله4- اجرای کار(شروع عملیات) ;
1-4 ارتباط دفتری با کارگاه
2-4 مخارج کارگاه
3-4 مخارج کارگاه
4-4 گزارش وضعیت نقدینگی ;
5-4 مخارج اجرای طرح توسط دفتر مرکزی;
6-4 مواد ومصالح پای کار
7-4 دستمزد کارگران و سرپرستان کارگاه
8-4 استهلاک اموال،ماشین آلات و تجهیزات;
9-4 مخارج کارگاه
10-4 هزینه های سربار;
11-4دفتر معین پیمانکاری
12-4تنظیم صورت وضعیت;
13-4ثبت صورت وضعیت شماره(1) ;
14-4دریافت وجه صورت وضعیت شماره(1) ;
15-4ثبت صورت وضعیت شماره (2) ;
16-4دریافت وجه صورت وضعیت شماره(2) ;
17-4 ثبت صورت وضعیت شماره(3) ;
18-4 دریاقت وجه صورت وضعیت شماره(3)
مرحله 5 – خاتمه کار
1-5 تحویل موقت
2-5 ابطال ضمانت نامه پیش پرداخت;
3-5 ابطال ضمانت نامه انجام تعهدات;
4-5 هزینه های بعد از تحویل موقت (در دوره تضمین ) ;
5-5 هزینه های بعد از تحویل موقت;
6-5 استرداد نصف سپرده حسن انجام کار (وجه الضمان)
7-5 تحویل قطعی;
8-5 استرداد نصف دیگر سپرده حسن انجام کار (وجه الضمان)
تعین سود پیمان تکمیل;
انتقال سود و بستن حساب پیمان تکمیل شده;
روش اول- محاسبه سود هر پیمان به طور جداگانه;
روش دوم- محاسبه سود پیمان ها به طور یکجا
نتیجه گیری و پیشنهادات;
منابع و ماخذ

بخشی از منابع و مراجع پروژه دانلود فایل word پروژه حسابداری پیمانکاری

 1- حسا بداری صنعتی و کاربرد آن در مدیریت (حسن سجادی نژاد)

2- نظری حسابداری و گزارشگری مالی در ایران هیات تدوین مبانی (سازمان حسابرسی)

 ارکان اصلی پیمانکاری

کارفرما

 شخصی حقیقی یاحقوقی است که اجرای عملیات معینی را به پیمانکار واگذار می کند . کارفرما که تامین کننده منابع مالی طرح است برای مطالعه  وطراحی  و نظارت بر اجرای عملیات  موضوع  پیمان معمولا ازخدمات مهندسان مشاور بهره می گیرد. جانشین  یا نمایندگان قانونی کارفرما در حکم کارفرما محسوب می شوند

پیمانکار

 شخصی حقیقی یاحقوقی است که مسئولیت اجرای کامل عملیات موضوع پیمان را تا تکمیل نهایی ان به عهده می گیرد. پیمانکارمعمولا به منظوراسان کردن اجرای قسمت یا قسمتهای خاصی ازعملیات موضوع پیمان نظیر لوله کشی واهنگری و نقاشی  قراردادهایی را با اشخاص یا پیمانکاران جزء منعقد می کند.درمواردی که  انجام دادن یک طرح خاص  یا  اجرای طرحهای  بزرگ نیازمندهمکاری چند شرکت پیمانکاری با تخصصهای مختلف باشد برای افزایش توان مالی وعملیاتی و توزیع  خطرات  ناشی  از اجرای عملیات موضوع  پیمان می توان  ازهمکاری یا مشارکت و یا ادغام  چند شرکت پیمانکاری گروه شرکتهای پیمانکاری بوجود اورد.شرکتهای تشکیل دهنده این گروه درعین حال شخصیت حقوقی خود را برای  سایر کارها  حفظ می کنند

قرارداد

رابطه ای حقوقی بین پیمانکاروکارفرماست که منشاء تعهدوالتزام برای طرفین می باشد.کارفرما برای انجام دادن موارد زیرمعمولا قرارداد هایی راباموسسات مشاوره ای یا پیمانکاری منعقد می کند

 1- مطالعات بنیادی وتحقیقاتی طرح

2- تهیه طرح

3- اجرای طرح

4- نظارت براجرای طرح

بستن قرارداد  مهمترین بخش  از فعالیت  پیمانکاری است. موضوع  این قراردادها معمولاساختن یک دارایی یا دارایی هایی است که درمجموع طرح واحدی را تشکیل  می دهند. قراردادهایی که  موضوع آنها  ارائه خدمات است ومستقیم  به  قرارداد  ساخت  یک  دارایی مربوط  می شود  نیزجزو قرارداد پیمانکاری به شمار می آید.قراردادهای خدماتی مانند مدیریت تهیه طرح ومدیریت اجرا ومعماری ومحاسبات فنی که  به ساختن  یک  دارایی ارتباط پیدامی کندازجمله این قراردادهاست

 

انواع قراردادهای پیمانکاری

-قرارداد براساس واحد بها:  دراین نوع قرارداد  پیمانکارتعهد می کند عملیات موضوع  پیمان را  براساس مبلغ معینی  که برای  واحد هر کارمثلا یک مترمربع پیشنهادکرده است انجام دهد

قرارداد مقطوع

 درمواردی ممکن است کارموردنظریاقسمتی ازان به صورت مبلغ  قطعی به  پیمانکار واگذارشود. درقرارداد مقطوع پیمانکار توافق می کند عملیات موضوع پیمان را دربرابرمبلغی به  عنوان  بهای   کل کارانجام دهد

قرارداد امانی

 دراین نوع قرارداد مخارج مجاز یاتعیین شده درقرارداد  به پیمانکارپرداخت می شود ودرازای خدماتی که انجام داده است درصد معینی ازمخارج یا حق الزحمه ای ثابت دریافت می کند.قراردادامانی با روش انجام کاربه طورامانی تفاوت دارد. درروش امانی کارفرما برای اجرای طرح قراردادی با پیمانکار منعقد نمی کند بلکه طرح را با استفاده ازعوامل و کارکنان خود اجرا وهزینه های مربوطه را راساً پرداخت می کند.قرارداد براساس مواد ودستمزد: دراین نوع  قرارداد  پیمانکار توافق می کند عملیات موضوع پیمان رادرازای دریافت دستمزد مستقیم بانرخساعتی معین وقیمت مواد ومصالح وسایرمخارجی که کرده است  انجام دهد. پیمانکارنرخ ساعتی دستمزد رابراساس بازیافت دستمزدوهزینه های غیرمستقیم وسود موردانتظار تعیین می کند.قرارداد مدیریت اجرا:دراین نوع قرارداد پیمانکاردربرابردریافت حق الزحمه معمولا مقطوع مدیریت اجرای طرح را به عهده  می گیرد. در قرارداد  مدیریت اجرا  یا مدیریت پیمان  تامین مصالح و ماشین آلات وتجهیزات و نیروی انسانی مستقیم  و سایرنیازهای انجام کار  به استثنای هزینه  مدیریت کار که  به عهده  پیمانکار عامل مدیریت است  برعهده کارفرما می باشد.درهریک ازقراردادهای پیمانکاری می توان مبلغ قرارداد رابراساس تغییرشاخص قیمتها تعدیل کرد

ویژگیهای صنعت پیمانکاری

1- اجرای عملیات موضوع پیمان  ازطریق عقد قرارداد  به پیمانکار واگذار می شود ومدت اجرای طرح معمولا به بیش ازیک دوره مالی تسری می یابد

2- عملیات اجرایی پیمان مستلزم خدمات مشاوره مطالعه وطراحی ونظارت است که معمولا کارفرما یاخود به تنهایی ان را انجام می دهدویا به مهندسان مشاور واگذارمی کند

3- فعا لیتهای پیمانکاری  برخلاف سایر فعا لیتهای تولیدی  که  معمولا در فضای کارخانه انجام  می شود  درمحل اجرای طرح  که   کارفرما دراختیار پیمانکارقرارمی دهد صورت می گیرد

4- هرقرارداد پیمانکاری معمولا به ساختن یک دارایی خاص می انجامد

5- قراردادپیمانکاری پس ازانجام تشریفات مناقصه ودرمواردی ازطریق ترک مناقصه یا توافق قیمت به پیمانکار واگذار می شود

6- مبلغ قرارداد به تدریج  درطول دوره اجرایی طرح  ازطریق  تنظیم صورت وضعیت به پیمانکار پرداخت می شود

7- اگرچه پرداخت مخارج اجرای طرح  به عهده پیمانکار است اما  کلیه کارها وتدارکاتی که بهای انهاپرداخت شده است درطول اجرای طرح به کارفرما تعلق دارد

8- مخارج پیمان  ومبلغ صورت وضعیتهای  تائید شده  درطول  اجرای   طرح انباشته می شود واین امرمدیریت وحسابداری وحسابرسی قراردادهای پیمانکاری رادشوار می سازد

9- کارفرمابرای جبران خسارتهای احتمالی واطمینان ازمسئولیت پذیری پیمانکار علاوه برپوششهای بیمه ای  معمولا ضمانتنامه های متعددی نیزازپیمانکار می گیرد

10- موضوع عملیات پیمان دردومرحله موقت وقطعی به کارفرما تحویل می شود

11-  پیمانکار درطول اجرای طرح  به ویژه  درقراردادهای مقطوع  با خطرات  ذاتی ازجمله حوادث قهری وغیر مترقبه مواجه است

وظیفه قسمت حسابداری

1-    تطبیق برگ سفارش خرید وگزارش دریافت مواد ومصالح با قبض انبار

2-    رسیدگی وپرداخت فاکتور فروشندگان

3-    کنترل ورسیدگی  مخارج کارگاه  وتفکیک صحیح ان  به جاری وسرمایه ای

4-    ثبت مخارج وصورت وضعیتهای پیمان دراسناد ومدارک مالی

5-    تهیه گزارش دوره ای  ازپیشرفت  وهزینه های  اجرای پیمان

6-    تهیه  صورتهای  مالی  پایان دوره  طبق  اصول  پذیرفته  شده حسابداری وتعیین سود یا زیان پیمان

مراحل اجرای طرح

مراحل اجرای طرحهای پیمانکاری درموسسات بخش عمومی وبخش خصوصی تفاوت ماهوی ندارد وموسسات بخش خصوصی دراجرای عملیات  پیمانکاری  کما بیش از تشریفات مورد عمل بخش عمومی پیروی می کنند. طرحهای پیمانکاری درسه مرحله مطالعات مقدماتی ومطالعات تفصیلی واجرا ونظارت انجام می شود

1-    مطالعات مقدماتی طرح

    مطالعات شناسایی طرح

    تهیه طرح مقدماتی

2-    مطالعات تفصیلی طرح

     تهیه نقشه های تفصیلی

     تهیه اسناد ومدارک مناقصه

3-    اجرای طرح

    ارجاع کاربه پیمانکار

    انعقاد قرارداد پیمانکاری

    عملیات اجرایی

     تنظیم وپرداخت صورت وضعیتها

     تحویل موقت

     تحویل قطعی

مرحله اول : مطالعات مقدماتی طرح

مطالعات  این مرحله شامل تحقیقات وبررسیهای مربوط به تعیین هدف طرح و شناخت اجزای تشکیل دهنده  و داده ها و ستانده ها  وهمچنین امکانات فنی واجرایی با توجه به نوع مصالح ساختمانی وماشین الات وتجهیزات ونیروی انسانی وسایر امکانات ومحدودیتها وبالاخره حجم سرمایه گذاری ریالی وارزی وطول مدت اجرای طرح وتشخیص و بررسی اجمالی گزینه های احتمالی وتوجیه فنی واقتصادی واجتماعی وزیست محیطی امکان سنجی اولیه طرح است. حاصل این مطالعات به شکل گزارشی تدوین می شودکه مبنای تصمیم گیری  درمورد  پذیرش طرح توصیه به سرمایه گذاری  یا رد طرح وتوصیه به خودداری ازسرمایه گذاری قرارمی گیرد. پس ازاتمام وتصویب گزارش شناخت طرح اقدامات مربوط به تهیه طرح مقدماتی بوسیله کارفرما اغازمی شود.مطالعات این مرحله شامل  تحقیق وبررسیها وازمایشهای لازم به منظور طراحی وتهیه نقشه های  مقدماتی و مشخصات کلی طرح و انجام مطالعات  برای گزینه یابی و انتخاب مناسبترین گزینه وتوجیه پذیری ان است. فعالیتهای مربوط به   تهیه طرح مقدماتی رامی توان به شرح زیر تقسیم کرد

1-    بررسی گزینه های مختلف برای اجرای طرح وتعیین نکات مثبت ومنفی

2-    تجزیه وتحلیل نتایج حاصل ازبکارگیری هرگزینه

3-    مقایسه گزینه هاوانتخاب مناسبترین گزینه

4-    توجیه فنی واقتصادی واجتماعی وزیست محیطی گزینه انتخاب مطالعات این مرحله باید به اندازه ای جامع باشد که بتوان برپایه آن ابعاد وحجم کارومخارج اجرای طرح وهزینه بهره برداری رابرای تصمیم گیری منطقی وتوجیه فنی واقتصادی واجتماعی امکان سنجینهایی برآورد کرد

 مرحله دوم:مطالعات تفصیلی طرح

1- تهیه نقشه های تفصیلی

طراحی تفصیلی و اجرایی طرح شامل بررسیها وتحقیقات و کاوشهای سطحی وزیرسطحی ونقشه برداریها وطراحی های دقیق وازمایشهای لازم به منظور تعیین مشخصات فنی طرح ومقادیر دقیق کار وبرنامه زمانی اجرای کار ومنابع تهیه مصالح وتهیه نقشه های تفصیلی واسناد ومشخصات  اجرایی طرح  برای  گزینه انتخابی است  که در مرحله طرح مقدماتی پیشنهاد وتوجیه شده است

اسنادمناقصه شامل شرایط عمومی وخصوصی پیمان ومشخصات فنی عمومی وخصوصی ومقادیر کار و  براورد هزینه اجرای طرح  براساس اخرین فهرست بها استعلام  ویا بوسیله  مشاور ازروی نقشه های کلی وتفصیلی است.اسنادومدارک مناقصه  باید به شکلی  تنظیم و فراهم شود که پیمانکار درصورت تمایل به شرکت درمناقصه  بدون هیچ گونه ابهامی بتواند براساس انها مبلغ پیشنهادی خود را برای اجرای طرح به سادگی ودقت محاسبه کند.شروع اقدامات مربوط به اجرای طرح موکول به اتمام مطالعات تفصیلی وپذیرش طرح واطمینان یافتن ازوجود اعتبار موردنیاز تا اتمام وتکمیل کار ونیز تامین سایر منابع ازقبیل زمین وپروانه ساختمان وآب وبرق است

مرحله سوم:اجرای طرح

1- ارجای کار به پیمان کار

پس ازآماده شدن اسناد ومدارک مناقصه واطمینان ازمهیابودن زمین یامحل اجرای طرح به یکی ازراههای زیرازپیمانکاران برای اجرای طرح دعوت می شود

مناقصه عمومی

 دراین روش باچاپ آگهی درروزنامه ها ازپیمانکاران برای اجرای طرح دعوت می شود. در اگهی مناقصه نکاتی از قبیل موضوع مناقصه ومشخصات ومقادیر کار ومدت ومحل اجرای کارونام کارفرماودستگاه نظارت ونام دستگاه مناقصه گزار ومیزان  مبلغ سپرده  یا ضمانتنامه  شرکت  در مناقصه  و میزان  پیش  پرداخت درصورتی که به تشخیص کارفرما  پرداخت ان به پیمانکار لازم  باشد ومحل توزیع یافروش اسنادمناقصه وروز ومحل قرائت پیشنهادها درج می شود

مناقصه محدود

 در این روش دعوتنامه شرکت در مناقصه برای پیمانکارانی فرستاده می شودکه صلاحیت انهابرای شرکت در مناقصه قبلا تعیین ونام انها در فهرست  واجدین  شرایط  شرکتهای پیمانکاری لیست خاص درج شده باشد. مقررات  مربوط  به  مناقصه عمومی در صورتی که با مقررات مناقصه محدود مغایر نباشد در مناقصه محدود نیزرعایت شود

ترک مناقصه

 درصورتی که به علت وجود شرایط خاص بر اساس گزارش توجیهی کارفرما  وبنا به تشخیص هیئت ترک مناقصه انجام مناقصه میسر و یا به مصلحت نباشد پیمانکار از طریق ترک  مناقصه انتخاب می شود.فروش یا توزیع اسناد ومدارک مناقصه دردعوتنامه شرکت درمناقصه محل فروش یاتوزیع اسناد مناقصه مشخص می شود.هریک از پیمانکاران که براساس مراتب یادشده واجدشرایط ومایل به شرکت درمناقصه باشنداسناد ومدارک مناقصه را ازکافرما یامهندسان مشاورخریداری می کنند وبرای بررسی ومطالعه  دراختیار کادر فنی  خود قرارمی دهند.مهندسان مشاور یا کار فرما برای هر مناقصه مقادیر وقیمتهای واحد وکل هزینه های کار راتعیین می کنندوبه ضمیمه اسنادمناقصه دراختیار پیمانکاران متقاضی  برای شرکت درمناقصه  قرارمی دهند

شرکت درمناقصه

 چنانچه کادرفنی پیمانکارپس ازمطالعه اسناد و مدارک مناقصه اجرای طرح راباتوجه به امکانات پیمانکار عملی و اقتصادی تشخیص دهد وپیمانکار تمایل به شرکت در مناقصه داشته باشد  قیمت کل کار را ازروی نقشه ها محاسبه وبا افزودن سود مورد انتظار به  آن  پیشنهاد می کند.  قیمت پیشنهادی نباید  به  صورت تخفیف یا  افزودن  ارقام براوردی مندرج دراسناد ومدارک مناقصه باشد.  هریک ازپیمانکاران برای  تضمین  اجرای  طرح  به  قیمتی  که  پیشنهاد  کرده اند  باید ضمانتنامه ای ازبانک  دریافت  و به  کارفرما  تسلیم  کنند  بنابراین ضمانتنامه شرکت  در مناقصه  درواقع ضمانت بانک ازپیمانکار در   مقابل  کارفرماست  مبنی بر اینکه  اگر برنده مناقصه  حاضربه عقد قرارداد نشود بانک  بنابه  تقاضای کارفرما  وجه ضمانتنامه را به وی پرداخت خواهد کرد. صدور ضمانتنامه  شرکت درمناقصه  ازطرف بانکها موکول به دریافت وثیقه ازطرف پیمانکار است. پیشنهاد دهندگان می توانند به جای ضمانتنامه بانکی سپرده نقدی نیز به عنوان تضمین به حساب  مناقصه گزار  واریز کنند. قیمت  پیشنهادی  پیمانکار برای اجرای طرح همراه با سایراسناد ذکرشده دراگهی مناقصه در دو پاکت جداگانه یکی حاوی  اسناد  مناقصه  ازجمله  ضمانتنامه  شرکت درمناقصه و دیگری  حاوی قیمت پیشنهادی درموعد مقرر به دستگاه مناقصه گزار تسلیم می شود

انتخاب پیمانکار

 درمناقصه مربوط به طرحهای عمرنی برنده مناقصه بوسیله کمیسیون مناقصه وبه ترتیب زیرانتخاب می شود:دستگاه مناقصه گزار پس ازاتمام مدت  مناقصه کمیسیون تعیین برنده مناقصه را  تشکیل می دهد.  این کمیسیون هنگام  گشودن  پیشنهادهانخست پاکتهای گروه اول رابازمی کند وپس ازبررسی چنانچه مدارک این پاکتها کامل باشد وپیمانکار تمامی شرایط مندرج دراگهی مناقصهرارعایت کرده باشد وکلیه مدارک را ارسال کرده باشد پاکتهای گروه دوم را که حاوی  برگ  پیشنهاد قیمت است  بازمی کند. سپس  قیمت پیشنهادی پیمانکاران واجد شرایط  مشخص می شود. انگاه این قیمتها ازمبلغ کمتر به بیشتر مرتب شده و درجدول مقایسه  پیشنهادها  درج می شود.کمیسیون مناقصه بارعایت مفاد ائین نامه تعیین برنده مناقصه و سایرمقررات و دستورالعملها  پس  از ارزیابی  پیشنهادهای  رسیده ازبین پیشنهادهایی که تمامی شرایط مناقصه رادارا باشدوازلحاظ قیمت خارج ازاعتدال نباشد مناسبترین پیشنهاد را ازنظرمالی وسایر شرایط انتخاب و به عنوان برنده مناقصه معرفی می کند. پس ازاعلام  نتیجه چنانچه برنده مناقصه حاضربه بستن قرارداد نشود سپرده یاضمانتنامهوی به نفع کارفرما ضبط خواهدشد وازشخصی که پیشنهادش درمرتبه دوم است برای بستن قرارداد دعوت می شود

2- انعقاد قرارداد

پس ازانکه پیمانکار ازطریق مناقصه عمومی  مناقصه  محدود  یا ترک مناقصه انتخاب شد  قرارداد  پیمانکاری براساس  قیمت پیشنهادی اوتنظیم می شود  و عملیات اجرایی پیمان  به ترتیب زیر انجام می گیرد:

گرفتن ضمانتنامه حسن انجام تعهداتپیمانکارقبل ازبستن قراردادبایدبرای تضمین حسن انجام تعهدات خود معادل%5مبلغ اولیه پیمان ضمانتنامه ازبانک بگیرد ویا سپرده نقدی به حساب کارفرما واریز کند.ضمانتنامه یادشده باید تا تاریخ صورتمجلس تحویل موقت معتبر باشد  و تا هنگامی که تحویل موقت  انجام  نشده پیمانکار مکلف  است ان را  به  دستور کارفرما  تمدید  کند. بنابراین ضمانتنامه انجام  تعهدات  درواقع ضمانت  بانک  ازپیمانکار  درمقابل کارفرماست  مبنی براینکه  اگرپیمانکار  نتواند قراردادپیمانکاریرا طی مدت مقرر بنحوی صحیح انجام دهد بانک بنا به تقاضای کارفرما وجه ضمانتنامه  را  به  وی  پرداخت  خواهد کرد.  بانکها  برای  صدور ضمانتنامه انجام تعهدات علاوه بروثیقه وکارمزد معمولا %10 مبلغ ضمانتنامه رابه عنوان سپرده نقدی ازپیمانکار مطالبه می کنند

تنظیم قرارداد پیمانکاری

پس از انکه  ضمانتنامه  انجام تعهدات  به  کارفرما  تسلیم شد قرارداد پیمانکاری بین کارفرماوپیمانکار بسته می شود.هزینه تنظیم قرارداد دردفتراسناد رسمی به عهده پیمانکاراست.به موجب ماده23 قانون برنامه وبودجه کشور درکلیه پیمانهای کارهای ساختمانی وتاسیساتی مربوط به طرحهای عمرانی باید دفترچه پیمان مورد استفاده وعمل قرارگیرد.مهمترین نکاتی که درقراردادپیمانکاری نوشته می شود عبارتنداز

– مشخصات طرفین قرارداد

چنانچه پیمانکار شخص حقیقی باشد مشخصات فردی و درصورتی که شخص حقوقی باشدنام وشماره وتاریخ ثبت ان دراداره ثبت ونامدارندگان  امضای مجاز  برای اسناد  تعهد  اور درقرار داد  نوشته  می شود

– موضوع پیمان

عبارت است ازاجرای کامل عملیات موضوع پیمان براساس مفاد پیمان ومدارک و مشخصات فنی ونقشه های پیوست به آن که  به رویت ومهر وامضای پیمانکار می رسد و جزو لاینفک پیمان تلقی می شودو پیمانکاربا اطلاع از کمیت و کیفیت انها  تعهد را پذ یرفته است

–  مبلغ پیمان

مبلغی است که پیمان براساس ان بسته می شود وباتوجه شرایط عمومی پیمان مبلغی به ان اضافه یا ازان کسرمی گردد

– تغییر مقادیر کار وکارهای جدید

درصورتی که پس ازبستن قراردادودرحین اجرای کار تغییراتی درمشخصات فنی و نقشه های اجرایی ازطرف کارفرما به  پیمانکار ابلاغ شودبه گونه ای که این تغییرات نوع مصالح یاحجم  عملیات کار رانسبت به نقشه های اولیه تغییر دهدپیمانکار مکلف به  انجام کاربانرخهای پیمان خواهد بود مشروط براینکه خمع کل مبلغ پیمان بادرنظرگرفتن کارهای جدید بیش از % 25 نسبت  به  مبلغ  اولیه تغییر نکند

– مدت پیمان

مد تی است که پیمانکار تعهد می کند طی ان موضوع عملیات پیمان ر اجرا کند وشامل دوبخش است

الف- مدت تشکیل وتجهیز کارگاه

ب- مدت اجرای عملیات

شروع پیمان عبارت است از تاریخ  اولین صورت  مجلس  تحویل کارگاه که پس ازمبادله پیمان تنظیم می شود

– تائیدات وتعهدات پیمانکار

 الف- کلیه اسناد ومدارک ونقشه ها را کاملا مطالعه کرده و ازمفاد ان مطلع شده است

ب- نسبت به تامین کارگران ساده ومتخصص کافی اطمینان داردوهمچنین میزان دستمزد وهزینه حمل ونقل را تا پای کار درمحاسبه خود منظورکرده است

ج- درموردتهیه مواد ومصالح  درحدود  مشخصات  تعیین  شده در محل یا ازنقاط دیگر اطمینان دهد

د- هزینه ناشی ازاجرای قوانین کار وتامین اجتماعی وقوانین وائین نامه های مربوط به مالیات وعوارض رادرتاریخ تسلیم پیشنهاد در محاسبات خود منظورکرده است

ه- هنگام تسلیم مبلغ پیشنهادی  برای اجرای طرح سودمورد انتظار راجزو ان منظورکرده است.پیمانکار باامضای قرارداد تائیدمی کند که هنگام تسلیم پیشنهاد قیمت برای اجرای طرح ومطالعات کافی به عمل اورده وهیچ نکته ای که دراینده درمورد ان به جهل خود استناد کند وجود ندارد

– تعهدات واختیارات کارفرما

الف- کلیه زمینه هایی راکه برای تاسیس واجرای کارگاه وانجام عملیات موضوع پیمان مورد نیازاست درتاریخهایی که دربرنامه تفصیلی اجرایی منضم به پیمان پیش بینی شده است رایگان به پیمانکار تحویل دهد

ب- به منظور تقویت بنیه مالی پیمانکار وانجام سریع تجهیزکارگاه وسایر مقدمات ضروری طرح درصدی ازمبلغ اولیه پیمان رابه وی پیش پرداخت کند

ج- درفواصل زمانی معین صورت وضعیت کارهایی را که پیمانکاراز شروع پیمان تاتاریخ تنظیم صورت وضعیت انجام داده است تایید کند وبراساس نرخهای منضم به پیمان تقویم وبه پیمانکار بپردازد

– دوره تضمین کارها

حسن انجام عملیات موضوع پیمان ازتاریخ تحویل موقت برای مدتی که درقرارداد مشخص شده تضمین می شود.هزینه بهره برداری ونگاهداری عملیات موضوع پیمان دردوره تضمین به عهده کارفرماست


– نظارت دراجرای عملیات

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی

دانلود فایل word  پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

دانلود فایل word پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی دارای 23 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت دانلود فایل word پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید

دانلوددانلود فایل word پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی

توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه 

دانلوددانلود فایل word پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی

قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 12 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد

4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار داده نشده است


بخشی از متن دانلود فایل word پاورپوینت درمان رفتاری غرقه سازی :

اسلاید 1 :

مقـدمـه

غرقه سازی: غرقه سازی به تعدادی روش گفته می شود که هدف همه آنها ایجاد خاموشی به طور اجباری است. ویژگی این روش ها آن است که شخص را برای مدتی نسبتا طولانی در معرض محرک ترس آور یا اضطراب زا محرک (شرطی) با شدت تمام قرار می دهند.

غرقه سازی بر این باور مبتنی است كه بسیاری از حالات ، منجمله اختلالات اضطراب ، نتیجه تجارب دردناك گذشته است ، و برای اینكه بیمار آنها را از یاد ببرد باید موقعیت اصلی بنحوی كه بدون درد تجربه گردد، دوباره ایجاد  شود.

اسلاید 2 :

درمانگرانی كه از این روش استفاده می كنند از  مراجعان خودمی خواهند صحنه های تعارضات شخصی مربوط را تصور كنند و اضطراب احساس شده درآن صحنه ها را یادآوری كنند.سپس می كوشد تا واقعیت بازپردازی به حداعلی برسد وبه بیمار كمك كند و اضطرابی را كه به واسطه شرایط تنفرآور ایجاد شده بود فروبنشاند. به علاوه دراین روش به مراجع كمك می شود تا رفتارهای پخته تری درپیش گیرد .مواجهه سازی همواره در درمان بسیاری از اختلالات اضطراب نتایج خوبی داشته وبهبود حاصله تا چندین سال پابرجا بوده است .لذ ا مواجهه درازمدت با محركی  بالینی ،نتایج بهتری را در بردارد.

اسلاید 3 :

درمان مواجهه سازی و جلوگیری از پاسخ روشی دیگر كه برای درمان غیردارویی وسواس استفاده می شود(R.E.P) یا Response exposure prevenition است كه مواجهه بیمار با موردی می باشد كه نسبت به آن وسواس دارد( مثل آلودگی ها) و این كه از پاسخ دادن جلوگیری كند كه در واقع نوعی حساسیت زدایی است. گاهی اوقات كارایی این روش معادل ارزش درمان دارویی است و می تواند بسیار ارزشمند باشد.

پس كارآمد ترین فن رفتاری برای درمان تشریفات وسواسی مواجهه باعامل وسواسی و جلوگیری از پاسخ می باشد . درمانگر از بیمار می خواهد همه وسواسها و الگوهای اجباری را نشان دهد آنگاه درمانگر آنها را بازداری می كند . مثلا” : فرد مبتلا” به وسواس شستشو را كثیف می كند و آنگاه از شستن ممانعت بعمل می آورد . در شیوه درمان نمونه ممكن است به فرد اجازه داده شود هر پنج روز یكبار ده دقیقه دوش بگیرد مواجهه سازی ،حساسیت به آلودگی و اضطراب همراه با آن را كاهش می دهد و نهایتا” جلوگیری از پاسخ ، تشریفات وسواسی را برطرف می كند.

اسلاید 4 :

بازداری فكر

این فن بر اساس این فرض استوار است كه محرك حواسپرت كننده ناگهانی ، مثل صدای ناخوشایند درجهت خاتمه دادن به افكار وسواسی عمل می كند . بنابراین از مراجع خواسته می شود  فكر وسواسی را در ذهن  نگهدارد و درمانگر  با صدای  بلند میگوید ((بس!)) چنانچه این روش موفقیت آمیز باشد .یك فن خود كنترلی ویژه به مراجع می دهد تا یك  فكر وسواسی را به هنگام وقوع برطرف كند .

اسلاید 5 :

داروهای مهم وسواس

1 -قدیمی ترین داروی وسواس كه هنوز هم یكی از موثرترین آنهاست، كلومیپوامین میباشدكه در حقیقت یكی از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای است

2 داروهای اختصاصی مهاركننده بازجذب سروتونین مثل فلوكیستین و به طور اخص فلووكسامین و سرتراسین.

3 – اگر داروهای 2 گروه اول و دوم پاسخ ندهند، داروهای دسته سوم ا به این داروها اضافه می شود این داروها شامل: باسپیردن، كلونازپام و حتی داروهای آنتی سایكوتیك مثل هالوپیریدول، پیموزاید و رسپیریدون هستند و حتی گاهی از لیتیوم هم استفاده می شود

اسلاید 6 :

فرضیه‌های پژوهش

1 – رفتاردرمانی (غرقه‌سازی عینی توام با مدل‌سازی و جلوگیری از پاسخ) منجر به كاهش رفتار وسواسی، اضطراب و افسردگی بیماران در مقایسه با عدم درمان می‌گردد.

2 – دارودرمانی (كلومیپرامین) منجر به كاهش رفتار وسواسی، اصطراب و افسردگی در مقایسه با عدم درمان می‌گردد.

3- تركیب رفتاردرمانی و دارودرمانی در مقایسه با هر یك از این دو روش به تنهایی به بهبود بیشتری می‌انجامد.

4- رفتاردرمانی در مقایسه با دارودرمانی كاهش بیشتری در رفتار وسواسی، سطح اضطراب و افسردگی ایجاد می‌كند.

5 -درمان تركیبی در مقایسه با دارودرمانی و رفتاردرمانی به تنهایی به بهبود سازگاری اجتماعی بیشتری منجر می‌شود.

اسلاید 7 :

اختلال وسواس فكرى _ عملى

به صورت تفكرات مزاحم و تكرار كلیشه وار رفتارهاى خاصى بروز مى كند كه موجب برانگیختگى و نگرانى آنان مى شود. كودك وسواسى خود را از درون تحت فشار مى بیند؛ فشار براى انجام دادن كارها، براى رسیدن به هدف، براى پیشرفت و موفقیت. او تصور مى كند كه استرس ها و تنش هاى فكرى او از خارج بر وى تحمیل مى شوند، در حالى كه نوع تفكر او عامل اصلى این فشارهاست. او همواره به خود مى گوید : «من باید;» بر طبق گزارش انجمن روانپزشكان آمریكا تقریباً از هر 200 كودك و یا نوجوان، یك نفر دچار اختلال وسواس فكرى عملى است.

اسلاید 8 :

 این اختلال به دلیل آن كه توام با درد، ناراحتى و یا بیمارى جسمى خاصى نیست، معمولاً تا سنین نوجوانى و جوانى ناشناخته مى ماند. از زمانى كه كودك به دوران نوجوانى پا مى گذارد و روابط دوستى و اجتماعى او گسترده تر مى شود، به دلیل داشتن چنین افكار و رفتارهایى از بودن در جمع دوستان و همسالانش احساس ناراحتى، فشار و استرس مى كند؛ زیرا نگران است كه افكار و رفتارهاى وسواسى او از حد خارج شوند و نتواند خود را كنترل كند و همین امر موجب طردشدگى، انزوا و تنهایى او شود. بدیهى است تمامى كودكان و نوجوانان نگرانى ها، تردیدها و ایده هاى گوناگونى دارند كه موجب حركت، تلاش و انگیزه آنان براى یادگیرى، بازى، دستیابى و روابط اجتماعى شان مى شود.

 اما اگر این تصورات و افكار آنان مانع از زندگى عادى شان شود، براى آنها مشكل ساز خواهد شد و آنها را از داشتن یك زندگى سالم و طبیعى بازخواهد داشت.

اسلاید 9 :

سبب شناسى وسواس در كودكان

روانشناسان و متخصصان علوم رفتارى تا كنون نتوانسته اند علت و زمان دقیق شروع این اختلال را شناسایى كنند، ولى همگى بر این نكته اذعان دارند كه عوامل چندى اعم از: وراثت، روش هاى تربیتى والدین، ویژگى هاى خانوادگى، نابهنجارى كاركرد سیستم عصبى و آشفتگى هاى خلقى در بروز این اختلال در كودكان دخالت دارند. اختلال وسواس فكرى و عملى اختلالى است همچون سایر بیمارى هاى عادى، تغذیه اى، خواب و جسمى كه كودك هیچ كنترلى بر آن ندارد و والدین و اعضاى خانواده او باید به این نكته توجه كنند كه بروز این گونه افكار و اعمال به هیچ عنوان تقصیر كودك نیست و كاملاً با افكار عادى كودك تفاوت دارد

اسلاید 10 :

 وسواس

موضوع «وسواس» را در دو قسمت به صورت گفتگوی بیمار و پزشک مورد بررسی قرار دادیم و اینک قسمت سوم آن به صورت پرسش و پاسخ تقدیم می‏شود. ما معتقدیم که با شناخت علایم این اختلال و بالا رفتن آگاهی خانواده‏ها، قادر خواهیم بود که به بیماران و افراد مستعد کمک کنیم تا زندگی فردی و اجتماعی و خانوادگی آنها دچار از هم‏گسیختگی و اختلال نشود؛ زیرا همان طور که می‏دانید وسواس به تدریج محیط کار و زندگی را برای خود بیمار و اطرافیان غیر قابل تحمل می‏کند و متأسفانه گاهی اوقات، بعضی از مردم افکار و اعمال وسواسی را پاکیزگی و نظافت می‏دانند حال آنکه چنین نیست. آنچه می‏خوانید ادامه موضوع اختلال وسواسی است که به صورت سؤال و پاسخ تنظیم شده است

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word مقاله راهنمای امور مالی

دانلود فایل word  مقاله راهنمای امور مالی

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word مقاله راهنمای امور مالی دارای 44 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word مقاله راهنمای امور مالی کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود فایل word مقاله راهنمای امور مالی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود فایل word مقاله راهنمای امور مالی :

راهنمای امور مالی

فهرست
عنوان صفحه
مقدمه 2

تعریف مدرسه –منابع مالی مدرسه 3
حساب بانکی –شورای مالی 4
دفترشورای مالی 6
تنخواه گردان – انواع معاملات دولتی 7
سرفصل و عناوین حسابها 8
مصرف منابع مالی مدارس 9
کارپرداز- نحوه تنظیم سند هزینه کارپردازی 10
صورتحساب(فاکتور) – قبض انبار 11
وظایف انباردار- حواله انبار 13
کنترل موجودی انبار – امین اموال 14
حسابداری و مراحل آن 16
تعریف بدهکار و بستانکار حساب 17
تشخیص حسابها 19

سند حسابداری 20
دفتر روزنامه و نحوه ثبت عملیات مالی در آن 22
دفتر کل 25
تراز عملیات دفتر کل 27
فرم تراز نامه مالی 29
صورت مغایرت بانکی 30
اموال دولت 32
صورتجلسه تحویل و تحول امور مالی 35
ضمائم 36
منابع و ماخذ 42

مقدمه:
ایزد منان را سپاسگزاریم كه این توفیق را نصیب نموده تا گامی چند كوتاه در جهت رفع مشكلات و موانع مسئولین و متصدیان واحدهای آموزشی و پرورشی آموزش و پرورش استان یزد با بهره گیری از تجربیات ارزنده همكاران عزیز وصاحبنظران و دستورالعملهای لازم الاجراء برداریم . بدون شك برقراری یك سیستم صحیح جهت اداره امور مالی مستلزم داشتن اطلاعات و آگاهیهای لازم در زمینه های مالی واستفاده كامل و درست از روشهای حسابداری و پیروی از اصول فنی حسابداری است .
از طرف دیگر امور مالی هر واحد به منزله قلب هر سازمان محسوب میشود که باید از صحت و سلامت كامل برخوردار باشد . همچنین ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در فعالیتهای مالی و جلوگیری از سلیقه ای عمل نمودن كه موجب بی نظمی و سردرگمی و احیانا سوءاستفاده های احتمالی خواهد شد بسیار ضروری است كه انجام این امراز اهم روشها و برنامه های دولت میباشد.
لذا انتظار دارد كه مسئولین محترم واحدهای آموزشی و پرورشی در جهت سازماندهی و نظارت در امور مالی نهایت سعی و تلاش خود را مبذول داشته و كلیه مقررات و ضوابط مالی كه به واحدها ابلاغ می گردد رعایت و هماهنگی و نظارت كافی به

عمل آورند. امید است گامی موثر در بهبود اجرای دستورالعمل مالی واحدهای آموزشی و پرورشی ابلاغ شده از سوی وزارت آموزش و پرورش و اصولی نمودن حسابداری در واحدهای آموزشی برداشته باشیم .

سازمان آموزش و پرورش استان یزد
اداره امور مالی

تعاریف:
مدرسه :
مدرسه از نظر آموزش و پرورش به کلیه واحدهایی اطلاق میشود که در چارچوب اهداف و وظایف وزارت آموزش و پرورش عهده دار تعلیم و تربیت در دوره های مختلف تحصیلی(اعم از روزانه –شبانه و شبانه روزی )بوده و تمام یا بخشی از هزینه آن به نحوی

از محل بودجه عمومی دولت پرداخت میگردد.
منابع مالی مدرسه:
طبق ماده 11 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در استانها و شهرستانها و مناطق کشور منابع مالی مدرسه عبارتند از :
1- اعتبارت دولت که به استناد تبصره های 1 و 2 ماده واحده قانون نحوه هزینه سرانه از محل اعتبارات کل آموزش و پرورش و یا سازمانهای وابسته

به حساب واحد آموزشی و پرورشی واریز میگردد که این نوع اعتبارات را سرانه میگویند.
2- کمکهای مردمی (خاص و عام) که حسب دستورالعمل و بخشنامه های مربوطه به وسیله اشخاص حقیقی جهت انجام هزینه ها به حساب واحدهای آموزشی واریز میگردد.
3- سهمی که از طریق شورای آموزش و پرورش در اختیار مدرسه قرار میگیرد.
4-وجوه حاصل از ارائه خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه و جبرانی که به استناد آیین نامه نحوه ارائه خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه و شیوه نامه اجرائی ان توسط اولیای دانش آموزان به حساب مدرسه واریز میگردد.
5- سایر وجوهی که مدرسه به موجب مصوبات مراجع ذیصلاح مجاز به دریافت آن میباشد مانند دریافتی بابت سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان و موارد مشابه .
6-کمکهای بخش دولتی(سایر منابع): وجوهی است که به عناوین مختلف از طریق دستگاهها و سازمانهای دولتی غیر از آموزش و پرورش برابر مقررات برای مصارف خاص در اختیار مدرسه قرار میگیرد.
دوره مالی:
دوره مالی طبق قوانین و مقررات حاكم بر واحدهای آموزشی و پرورشی از اول مهر لغایت پایان شهریورماه سال بعد خواهد بود كه واحدهای آموزشی و پرورشی موظف هستند در پایان هر سال تحصیلی تراز عملیات مالی چهار ستونی خود را در سه نسخه تنظیم و طبق ماده 11دستورالعمل مالی مدارس صادره از سوی وزارت آموزش و پرورش به واحدهای ذیربط تحویل نمایند.بدیهی است این ترازنامه باید پس از تایید شورای مالی آموزشگاه ارسال گردد0

حساب بانكی
هر واحد آموزشی و پرورشی فقط مجاز به داشتن یك شماره حساب بانكی قابل برداشت نزد یكی از شعب بانكهای دولتی ترجیحا سیبای بانک ملی هستند(باستثنای هنرستانها و مراکز مشابه). دریافت كارت بانكی وافتتاح این حساب باید با معرفی و تایید امور مالی مدیریت یا اداره مربوطه صورت گیرد . برداشت از حساب مذكور با حداقل دو امضا ( مدیر واحد آموزشی به عنوان امضا ثابت و امضای یكی از دو نفراز اعضای شورای مالی ) مدرسه به عنوان امضای متغیر انجام می شود.مدارس غیر انتفاعی تابع ضوابط خاص خود میباشند.
مدارس و اعضای انجمن اولیا و مربیان مجاز به افتتاح حساب دیگری نزد بانكها یا موسسات اعتباری قرض الحسنه و نظایر آنها نیستند و همچنین نگهداری وجوه

بصورت نقد به استثنای تنخواه گردان مصوب شورای مالی در مدرسه مطلقا ممنوع است .
شورای مالی:
طبق آیین نامه و مقررات مربوطه ، شورای مالی واحدهای آموزشی و پرورشی كه عضویت در آن افتخاری است و در اول هر سال تحصیلی و بلافاصله پس از آغاز به كار انجمن اولیا و مربیان مدرسه تشكیل می شود عهده دار وظایف زیر است:
1-بررسی برنامه های مالی مدرسه و ارائه آن به انجمن اولیا و مربیان مدرسه جهت تصویب .
2 -نظارت بر حسن اجرای مصوبات مالی انجمن اولیا و مربیان و دستورالعملهای مالی ذیربط .
3-همكاری مستمر با مسئول مدرسه در استفاده صحیح از منابع مالی با رعایت اصل صرفه جویی .
4-امضاء کلیه اسناد هزینه های انجام شده در مدرسه.
5- انجام سایر وظایفی كه در دستورالعمل به عهده شورای مالی گذاشته شده است .
بطور كلی قبل از انجام هرگونه هزینه و یا برداشت هرگونه وجهی از حساب بانكی باید شورای مالی مدرسه در خصوص آن تصمیم گیری نموده و باید در صورتجلسه مربوطه كه بوسیله منشی شورای مالی با ذكر نظرات موافقین و مخالفین طبق فرم یا دفتر مذکور درج و به امضاء اعضاء حاضردر شورای مالی برسد.
تركیب اعضای شورای مالی مدارس:
الف -شورای مالی مدارس روزانه:
1-مدیر یا سرپرست مدرسه
2-رئیس انجمن اولیا و مربیان مدرسه
3-نماینده شورای معلمان مدرسه

ب -شورای مالی مدارس شبانه روزی و بزرگسالان:
1-مدیر یا سرپرست مدرسه (رئیس شورا)
2-نماینده شورای معلمین(مربیان پرورشی ،دبیران ، هنرآموزان ) مدرسه
3-نماینده كادر اداری (معاونین،دفترداران) مدرسه
4-حسابدارمدرسه كه دارای پست سازمانی حسابدار باشد
5- نماینده سرپرستان شبانه روزی (در مدارس شبانه روزی) مدرسه
ج-شورای مالی هنرستانهای فنی و حرفه ای و كاردانش:
1-مدیر یا سرپرست مدرسه (رئیس شورا)
2-رئیس انجمن اولیا و مربیان مدرسه
3-نماینده شورای معلمین و مربیان مدرسه
4-نماینده كادر اداری (معاونین،دفترداران) مدرسه
5-حسابدار مدرسه که دارای پست سازمانی حسابدار باشد
در مدارس تك معلم و روستاهایی كه امكان تشكیل شورای م

الی وجود ندارد، اختیارات و مسئولیت شورای مالی و حسابدار به عهده مسئول مدرسه میباشد و وجوه هزینه سرانه اینگونه مدارس را میتوان مستقیما از طریق امور مالی آموزش و پرورش منطقه ،ناحیه و یا نمایندگی در وجه مسئول مدرسه پرداخت نمود.
ریاست شورای مالی كلیه واحدهای آموزشی به عهده مدیر واحد آموزشی میباشد وجلسات شورا حداکثر هر دو هفته یکبار و حداقل یکبار در ماه بنا به ضرور

ت ودعوت مدیر آموزشگاه و با حضور کلیه اعضا جهت تصمیم گیری در مورد هزینه های مدرسه تشکیل و مصوبات آن با اکثریت آراء قابل اجراء میباشد.
و در مواردیکه هزینه ای جنبه فوری و فوتی داشته باشد و تاخیر در انجام آن منجر به زیان و خسارت گردد و به علت ضیق وقت امکان طرح و تصویب در شورای مالی میسر نباشدرئیس شورای مالی مجاز است در هر سال حداکثر تا سقف 20درصد هزینه های سال قبل با رعایت اصل صرفه و صلاح هزینه دولت نسبت به انجام این هزینه ها اقدام و مراتب را در اولین جلسه شورای مالی مطرح و پس از بحث و بررسی و ارائه دلائل لازم و مستند به تصویب برساند.
فرم شماره 1 نمون برگی ازصورتجلسه شورای مالی(دفتر شورای مالی) در صفحه بعد ملاحظه می نمائید0

فرم شماره 1 نمون برگ صورتجلسه شورای مالی (دفتر شورای مالی)آموزشگاهها
سازمان آموزش وپرورش استان یزد
مدیریت آموزش و پرورش شهرستان/منطقه;;;;;;.
صورتجلسه شورای مالی آموزشگاه ;;;;;;;;;;;;;; سال تحصیلی;;;;;;;;
تاریخ;;;;. ساعت شروع جلسه:;;. .ساعت خاتمه جلسه:;;;;;;شماره جلسه:;;;..
اعضای حاضر در جلسه:1- 2- 3- 4- 5-
موضوع جلسه:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..
خلاصه مذاکرات انجام شده:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;..

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
تصمیمات اتخاذ شده:;;;;;;;;;;;;..

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.
تذکر:رئیس شورای مالی آموزشگاه موظف است در رابطه با مصوبات فوق در جلسه آینده گزارش کاملی ارائه و اسناد و مدارک مربوطه را به شورای مالی ارئه نماید.

نظریه شورای مالی در رابطه با مصوبات جلسه شماره;;.. 1-اسنادوضمائم اسنادشماره های;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..مورد تایید میباشد/نمیباشد.
2-صدور چکهای شماره و تاریخ:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;. مورد تایید میباشد/نمیباشد.

تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه مورد تایید میباشد : نام و نام خانوادگی اعضای شورای مالی و امضاء
رئیس شورای مالی رئیس انجمن نماینده معلمان سرپرست شبانه روزی نماینده کادر اداری
;;;;.. ;;;;. ;;;;. ;;;;; ;;;;;.

توضیح: لطفا ادامه گزارشات را د

ر پشت صفحه مرقوم دارید

تنخواه گردان : به منظور تسهیل و تسریع در گردش امور مالی و انجام هزینه های ضروری و فوری طبق دستورالعمل مالی مدارس از حساب بانكی مدرسه با تشخیص و تصویب و تایید شورای مالی مبلغ ثابتی به عنوان تنخواه گردان در اختیار مدیر مدرسه (رئیس شورای مالی)گذاشته میشود .
این مبلغ معمولا بر حسب ضرورت در ابتدای دوره مالی از حساب بانكی مربوط برداشت و منتهی به پایان سال مالی باید به حساب بانكی واریز و یا تسویه حساب گردد .در حال حاضر حداكثر میزان تنخواه گردانی كه در اختیار مدیر آموزشگاه قرارمیگیرد نباید ازمبلغ 3000000بیشتر باشد مدیران مدارسی که نیاز به مبلغی بیشتر به عنوان تنخواه گردان دارند الزاما باید با ذکر دلایل مجوز لازم را از اداره یا مدیریت اموزش و پرورش متبوع خود اخذ نمایند.
معاملات دولتی: حد نصاب معاملات دولتی مصوب اسفند 1349 و اصلاحات بعدی به سه دسته به شرح زیر تقسیم میشوند:
1-معاملات جزئی: معاملاتی است كه از مبلغ35000000ریال تجاوز نكند این نوع معاملات به كمترین بهای ممكن به تشخیص و مسئولیت خریدار( كارپرداز) مدیر آموزشگاه انجام میگیرد
2- معاملات متوسط: معاملاتی است كه مبلغ آن از 35000000ریال بیشتر باشد و از 10 برابر سقف ارزش معاملات جزئی تجاوز نکند .در مورد این گونه معاملات به كمترین بهاء ممكن به تشخیص و مسئولیت كارپرداز و تایید رئیس اداره و به صورت استعلام کتبی صورت می پذیرد.
3- معاملات عمده: معاملاتی است كه مبلغ بر آورد اولیه آن بیش از 10 برابر سقف ارزش مبلغ معاملات جزئی باشد این نوع معاملات با انتشار آگهی مناقصه عمومی و طی مراحل قانونی انجام میشود.
تذکر: معاملات متوسط و عمده از حیطه اختیار مدیر آموزشگاه خارج و لازم است با مدیریت آموزش و پرورش متبوع خود هماهنگی لازم بعمل آید تا طبق ضوابط و مقررات مربوطه اقدام گردد.
سر فصل (عنوان حساب):
بر اساس دستورالعمل مالی مدارس، رعایت كلیه سرفصلهای مندرج در آن الزامی است لذا بر اساس دستورالعمل مالی مدارس عنوان(سر فصل ) حسابهائیکه ضرورت دارد در دفاتر کل آموزشگاه ایجاد گردد در صفحه بعد اعلام میگردد لذا واحدهای آموزشی مجاز به تغییر نام حسابها نبوده و توصیه میشود مسئولین واحدهای آموزشی و یا متصدیان مالی از منظور نمودن سرفصلهای جدید بدون هماهنگی با امو

ر مالی آموزش و پرورش جدا پرهیز نموده و به منظور وحدت رویه و هماهنگی و عمل به قوانین و مقررات در چارچوب دستورالعمل مالی انجام وظیفه نمایند

سر فصل و عناوین حسابها:
الف:نقدینگی ها

1-حساب جاری بانک 2-حساب تنخواه گردان
3-اسناد دریافتنی(چکهای دریافتنی)
ب- درآمدها و منابع
1 -منابع مالی سنواتی(سال گذشته) 6 -سرانه دانش آموزی دریافتی
2-سرانه غذایی دریافتی 7-کمکهای دریافتی فوق برنامه وجبرانی
3-کمکهای خاص مردمی دریافتی 8-کمکهای سایر منابع دولتی دریافتی 4-کمکهای سرویس دانش آموزی دریافتی 9-کمکهای کلاس آمادگی دریافتی
5-کمکهای انجمن اولیا و مربیان (عام)دریافتی
ج – هزینه ها
1-هزینه حمل و نقل و ارتباطات 10-هزینه تشویق دانش آموز و معلم
2-هزینه تعمیرات ساختمان و تجهیزات 11-هزینه حق الزحمه و حق التدریس
3-هزینه سوخت وبرق و آب وتلفن و گاز 12-هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان
4-هزینه مواد و لوازم مصرف شدنی 13-هزینه مواد غذایی شبانه روزی
5-هزینه وسایل غیر مصرفی 14-هزینه خوابگاهی و شبانه روزی
6-هزینه امورتربیتی و پرورشی 15 -هزینه آشپزخانه و طبخ غذا
7-هزینه انجمن اولیا و مربیان 16 -هزینه کلاس آمادگی ابتدایی
8-هزینه کتابخانه و اشتراک نشریات 17 -هزینه خاص مردمی
9-هزینه کلاس تست و تقویتی وکنکور 18-هزینه متفرقه

مصرف منابع مالی مدارس : منابع مالی مدارس باید برای مصارف ذیل هزینه گردد.
1- هزینه حمل و نقل و ارتباطات و پستی . 2-هزینه تعمیر تجهیزات و وسایل و ساختمان آموزشگاه.
3-هزینه سوخت وآب وبرق و تلفن و گاز.
4-هزینه تهیه مواد و لوازم مصرفی و در حکم مصرفی اعم از آموزشی ،کارگاهی،آزمایشگاهی،اداری،بهداشتی،ورزشی وپرورشی و;.. *.
5-تهیه وسایل و تجهیزات مصرف نشدنی آموزشی ، کمک آموزشی واداری و سایر اموال ** .
6-هزینه های مربوط به فعالیتهای پرورشی مانند اقامه نماز،برگزاری اردوها،مسابقات ورزشی،علمی،هنری،اجرای مراسم ایام ا;. و اعیاد مذهبی وملی و مناسبتهای مختلف.
7- هزینه های مربوط به فعالیتهای فوق برنامه پرورشی و ورزشی و کمکهای ضروری به دانش آموزان و خرید جوایز و هدایا برای دانش آموزان .
8- هزینه تشکیل کلاسهای آموزش خانواده و هزینه های مرتبط با انجمن اولیا و مربیان مدرسه.
9- هزینه های کتابخانه مانند تهیه کتاب کمک آموزشی ،حق اشتراک مجلات و نشریات آموزشی.
10-هزینه های تشویق کارکنان،معلمان،ومربیان مدرسه بارعایت دقیق مفاد ماده90آیین نامه اجرایی مدارس.
11- هزینه های حق التدریس معلمین وحق الزحمه عوامل اجرائی کلاسهای جبرانی و تقویتی و تست و کنکور.
12- هزینه شبانه روزی و تهیه مواد غذایی و طبخ غذا در مدارس شبانه روزی.
13-سایر موارد پیش بینی نشده که انجام آن در ارتباط با فعالیت مدرسه ضروری و اجتناب ناپذیر است .
تذکر»:

1-در مواردی که زمینه مصرف کمکها اعم از مردمی یا دولتی (سایر منابع) کتبا از طرف اهدا کننده تعیین شده باشد منحصرا باید در جهت اهداف و نیات اهدا کننده مشروط بر اینکه منافاتی با موازین شرعی و مقررات قانونی نداشته باشد صرف گردد و در صورتی که هدف و نیت اهدا کننده ارتقای سطح آموزشی و پرورشی مدرسه به طور عام باشد با مسئولیت مدیر مدرسه و تحت نظر شورای مالی آموزشگاه به مصرف خواهد رسید.
———————————————

—————————————————– * اموال مصرفی اموالی هستند که بر اثر استفاده به صورت جزئی یا کلی از بین می روند و اموال در حکم مصرفی اموالی هستند که در ظاهر با اموال غیر مصرفی مشابهت دارند،اما به لحاظ طبیعت و ماهیت یا ارزش کم آنها،تنظیم حساب برای آنها به صورت حساب اموال غیر مصرفی ضرورت ندارد . ** این هزینه ها جزء اموال آموزشگاه محسوب وبا استعلام از مدیریت آموزش و پرورش و
درخواست شماره برچسب و در دفتر اموال ثبت میگردد مبلغ این نوع اقلام تهیه شده باید بیش از 200000 ریال باشد0

2- خرید اشیای لوکس و تجملی و غیر ضروری اکیدا ممنوع است.
3-شورای مالی مدرسه بایستی ترتیبی اتخاذ نماید تا حتی الامکان کلیه اعتبارات و کمکهای مالی (منابع مالی مدرسه)با رعایت کامل صرفه و صلاح دولت در همان سال تحصیلی به مصرف برسد.
کارپرداز:
بموجب ماده 35 قانون محاسبات عمومی كشور كارپرداز ماموری است كه از بین مستخدمین رسمی واجد صلاحیت دستگاه ذیربط به این سمت منصوب میشود و نسبت به خرید و تدارك كالاها و خدمات مورد نیاز طبق دستورمقامات مجاز با رعایت مقررات اقدام می نماید .
معمولا مدارس شبانه روزی و هنرستان

ها و و نظایر آنها میبایست در تنظیم اسناد هزینه كارپردازی توسط كارپرداز(مامور خرید) یا ناظر خرید خود، كلیه مراحلی كه جهت خرید كالا و یا ارائه خدمات در قوانین و مقررات مطرح میشود رعایت نمایندو در مدارسی که کارپرداز یا مامور خرید وجود ندارد مسئولیت این امور به عهده رئیس آموزشگاه میباشد.
نحوه تنظیم اسناد هزینه كارپردازی:
1-تنظیم برگ درخواست خرید یا انجام هزینه: برگه ای است با شماره و تاریخ دفتر كارپردازی كه نوع انجام هزینه در آن مشخص و مبلغ هزین

ه برآورد می گردد و به وسیله درخواست كننده امضا میشود . نمونه ای از برگ درخواست به شرح ذیل تقدیم میگردد

فرم شماره 2 نمون برگ درخواست خرید کالا یا خدمات
بر گ درخواست خرید کالا یا خدمات تا

ریخ
ریاست محترم شورای مالی آموزشگاه
خرید کالا/خدمات ذیل مورد نیاز میباشد خواهشمند است با توجه به ضرورت دستوراقدام صادر فرمائید
ردیف شرح تعدادیا مقدار محل مورد مصرف قیمت برآوردی

درخواست کننده دستور دهنده
امضا امضا

2-موافقت مدیر مدرسه (رئیس شورای مالی ):
مدیر مدرسه با انجام هزینه موافقت و برگ درخواست را تایید و امضاء مینماید.
3-انجام هزینه:
پس از موافقت و تامین اعتبار ، هزینه توسط كارپرداز یا مقام مجاز انجام میشود.
4-ارائه مدارك مثبته:
پس از انجام هزینه مدارك مثبته درخواست ، فاكتور خرید کالا، فیشهای بانکی پرداختی، قرارداد* وگواهی انجام کار و نظایر آنها طبق مقررات توسط كارپردازیا فرد مسئول تحویل می گردد.
صورتحساب(فاكتور)یا برگ خرید:
صورتحساب یا برگ خرید ورقه ای است قابل قبول ، مشروط بر اینكه دارای ویژگیهای زیر باشد:
1- دارای سربرگ بوده وتاریخ خرید بدون خدشه و قلم خوردگی در آن نوشته شده باشد.
2-نام واحد آموزشی (عنوان خریدار)در سربرگ فاكتور یا برگ خرید ذكر شده باشد.
3-مشخصات كامل كالا یا خدمت مورد معامله و مقدار و بهای آن در متن فاكتوریا برگ خرید بطور خوانا نوشته شده باشد.
4-مبلغ معامله با عدد و حروف بدون قلم خوردگی و خدشه در انتهای فاكتور یا برگ خرید قید شده باشد.
5-نام و نام خانوادگی فروشنده همراه با مهر و امضاء و آدرس فروشنده در فاكتور درج شده باشد.
6-تایید فروشنده مبنی بر اینكه مبلغ مورد معامله نقدا یا طی چک با ذکر مشخصات دریافت شده است .
7-تایید كارپردازیا مدیر آموزشگاه یارئیس اداره یارئیس دستگاه حسب مورد(معاملات دولتی)و ممهور به مهر نازلترین بهای ممكن.
8- ارائه اصل فاكتور یا برگ فرو

ش و نظایر آن ( فتوکپی قابل قبول نیست ).
5-قبض انبار:
كارپرداز پس از تحویل اجناس خریداری شده به انباردار، رسید ورودی جنس به انبار را كه توسط انباردار تنظیم و امضاء گردیده است دریافت می داردو آن را ضمیمه اسناد هزینه می نماید.
نحوه تنظیم قبض انبار:
پس از ورود جنس به انبار ، انب

اردار اقدام به تحویل گرفتن جنس نموده و سپس اقدام به صدور قبض انبار می نماید و قبوض انبار در دفتری به نام دفتر قبض انبار ثبت و شماره گذاری میشود .
* بکار گیری نیروی انسانی بصورت آزاد ،قراردادی و به هر نحو دیگر بدون کسب مجوز از اداره آموزش و پرورش و سایر مراجع ذیربط تحت هر شرایطی ممنوع میباشد.

در قبض انبار شرح لازم و مختصر از نوع كالا ی خریداری شده بر حسب تعداد و یا مقدارو بهای آن و همچنین بهای كل آن بر اساس فاكتورهای مربوط ثبت می نمایند و احیانا اقلامی كه نیاز به شماره برچسب اموال داردباید با درخواست شماره برچسب از امین اموال(جمعدار اموال ) اداره شماره مورد نظر را دریافت و درآن ثبت كرد .
فرم شماره 3 نمون برگ قبض انبار
قبض انبار
شماره مدیریت اداره آموزش و پرورش
تاریخ آموزشگاه….
ردیف شماره اموال شرح تعداد/مقدار بهای واحد بهای كل

اقلام خریداری شده فوق توسط به انبار آموزشگاه تحویل شد.

نام و نام خانوادگی تحویل دهنده نام و نام خانوادگی انبار دار
امضاء مهر و امضاء

انباردار :
انباردار كسی است كه مسئول انبار و نگهداری و حفاظت كالا و مسئول در اختیار قرار دادن به موقع كالا و اجناس مورد نیاز واحدها میباشد .

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word مقاله بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام

دانلود فایل word  مقاله بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word مقاله بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word مقاله بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود فایل word مقاله بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود فایل word مقاله بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام :

بررسی عوامل مؤثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیراقتصادی استان ایلام

چكیده
کارکنان یک سازمان به مثابه سرمایه های اصلی آن محسوب می شوند که هر سازمانی باید در جذب، حفظ و نگهداری آن ها استراتژی هایی داشته باشد و با تو

جه به نیازهای متغیر و در حال نوسان آن ها سیستم های جبران خدمات منعطفی را طراحی کند. و بین طراحی سیستم های جبران خدمات با عملکرد، مدرک تحصیلی و تجربه کاری رابطه ای متناسب برآورد شود. هدف از این تحقیق بررسی عوامل مؤثر

بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم های پرداخت در سازمان های اقتصادی و غیر اقتصادی استان ایلام است. در این تحقیق فرض شده است که بین عملکرد ، مدرک تحصیلی و تجربه کاری به عنوان معیار پرداخت تفاوت معنی داری وجود دارد. روش تحقیق روش توصیفی- پیمایشی و پژوهش از نوع کاربردی است. ابزار گردآوری اطلاعات مطالع

ات اسنادی و پرسشنامه می باشد. پس از آزمون و تحلیل فرضیه ها تفاوت معنی داری بین عملکرد ، مدرک تحصیلی و تجربه کاری به عنوان معیارهای پرداخت در سازمانهای مذکور مورد پذیرش قرار گرفت. در نهایت پیشنهاد گردید از عملکرد،مد

رک تحصیلی وتجربه کاری به عنوان پایه و اساسی برای پرداخت حقوق به کارکنان صورت گیرد.
واژه های کلیدی: عملکرد، مدرک تحصیلی، تجربه کاری

مقدمه
نیروی انسانی بزرگترین سرمایه یك كشور است و از دیرباز تاكنون عامل اصلی پیشرفت ممالك مختلف بوده است. نیم نگاهی به تاریخ گذشته‌ی جهان به ویژه پس از رنسانس و خصوصاً بعد از جنگ جهانی دوم كه اكثر كشورها درگیر آن بوده‌اند و برخی كه تا حد زیادی ویران شده (از جمله آلمان) و بعد از مدتی قادر به بازسازی خود شده و حتی در شمار غول‌های بزرگ صنعت و تكنولوژی قرار گرفتند، نشان می‌دهد كه نقش نیروی انسانی مهم‌ترین عامل در این پیشرفت بوده است. تجربه مدیریت ارشد این کشورها نشان می دهد پرورش و بهسازی نیروی انسانی راه كوتاه و میان‌بری است كه می‌تواند آنها را به سر منزل مقصود برساند. در ایران نیز برای رسیدن به خودكفایی و عدم وابستگی به تقریباً تنها درآمد ارزی یعنی نفت كه دیر یا زود به اتمام خواهد رسید، می بایست توجه بیشتری به نیروی انسانی و بهسازی آن شود. (بنداری، 1375). براین اساس، كاركنان یك سازمان به مثابه یکی از سرمایه‌های اصلی آن محسوب شده که هر سازمانی باید در جذب، حفظ و نگهداری این سرمایه دارای استراتژی بوده و با توجه به نیازهای متغیر و در حال نوسان آنها سیستم‌های جبران خدمات منعطفی را طراحی نماید. سیستم‌های پرداخت می‌تواند به عنوان یك هدف اصلی در جذب، انگیزش و حفظ كاركنان عمل كند. با این وجود، مجموعه عوامل پیچیده‌ای در جبران خدمات كاركنان دخیل هستند(بتمن و اسنل، 2004).
همیشه حقوق و دستمزد بزرگترین و مؤثرترین عامل و انگیزه‌ی كاری برای كاركنان و جلب رضایت آنها در سازمان‌ها بوده و از مهمترین مسائل در مدیریت پرسنلی به شمار می رود. علاوه بر این، یکی از دغدغه‌های مهم مدیران ایجاد انگیزه در كاركنان بمنظور بهبود عملكرد، سخت کوشی و تحقق اهداف سازمان می باشد. بدین منظور، مدیریت باید رویه های مناسب انگیزشی جهت جبران خدمات کارکنان راطراحی نمایند. از اینرو، سیستم های پرداخت متفاوتی بمنظور جلوگیری از جابجایی کارکنان و افزایش بهره وری آنها پیشنهاد شده است (میلكوویچ و نیومن، 2005).
تحقیقات در خصوص پرداخت بر اساس عملکرد نتایج متفاوتی را نشان می دهد. برخی از این تحقیقات نشان می دهند که پرداخت بر اساس عملکرد انگیزه

کارمندان را برای عملکرد بهتر افزایش می دهد (لولر ، 1995). از سوی دیگر، پرداخت بر اساس عملکرد بین کارمندان با عملکرد بالا و سایر کارمندان تمایز ایجاد می کند. این امر باعث می شود که انگیزه شغلی در میان کارمندان افزایش یابد(میلکوویچ و

ویگدور،1991) علاوه بر این ، نتایج تحقیقات ارتباط مستقیم بین ذهنیت های به دست آمده از پرداخت بر اساس عملکرد و رضایت مندی نسبت به پرداخت را نشان می دهد (کارول و توسی ،1973 ، کوپلمان ، 1976 ).
این تحقیق به بررسی عوامل موثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت با استفاده از عملکرد، مدرک تحصیلی و تجربه کاری در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی استان ایلام در دوره زمانی 1389-1388 می پردازد. بررسی سوابق تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که این تحقیق اولین مطالعه ای است که به بررسی ترجیحات کارکنان نسبت به معیارهای سیستم پرداخت می پردازد.

ادبیات موضوع و تدوین فرضیه ها
اگر از كاركنان سازمانی پرسیده شود چرا كار می‌كنند احتمالاً در پاسخ دلایل گوناگون مادی و غیر مادی را مطرح می‌كنند. آنان لزوم دریافت حقوق و دستمزد مناسب و عادلانه در مقایسه با عملکرد ، مسئولیت‌ها و شرایط محیط كار و همچنین مقایسه وضعیت خود با همكاران ( اعم از داخل و خارج از سازمان) را امری مهم در زندگی خود تلقی نموده و این امر بر زندگی و انگیزه‌ی كاری آنان اثر می‌گذارد. بنابراین در یك محیط متغیر، باید بین طراحی جبران خدمات با انگیزش، نیازهای كاركنان به حقوق و پاداش و روش‌های جبران خدمات رابطه‌ای متناسب برآورد شود.
از اینرو، پرداخت حق الزحمه عادلانه و متناسب با كوشش ضمن آنكه رفاه و آسایش كارمند را فراهم می سازد، در جهت منافع مؤسسات بوده و در بهبود وضع اجتماعی و توسعه اقتصادی جامعه نیز مؤثر است. از سوی دیگر و از دیدگاه اقتصاد ملی، پرداخت حقوق ودستمزد كافی و عادلانه در بالا بردن سطح زندگی وافزایش قدرت خرید افراد یك جامعه تاثیر فراوان دارد. علاوه بر این، پرداخت ممكن است بر تصمیمات كاركنان درخصوص تقاضا برای یك شغل، ادامه همكاری، بهره‌وری بیشتر كار، یا تقبل آموزش بیشتر برای یك شغل پردرآمد تأثیر بگذارد (سید جوادین، 1385).
اگر پرداخت به صورت غیرعادلانه‌ای اعمال شود ممكن است باع

ث شود كاركنان تلاش خود را كاهش داده و به دنبال كار دیگری باشند و یا به عضویت اتحادیه‌های كارگری درآیند. تأثیر این عوامل بر گرایش‌ها و رفتارهای كاری كاركنان یكی دیگر از دلایلی است كه ضرورت پرداخت به صورت مناسب و منصفانه را مطرح می‌سازد.
تعریف حقوق و دستمزد
به كاركنان برای جبران كاری كه در سازمان انجام می‌دهند،

حقوق و دستمزد پرداخت می‌شود. اما علاوه بر جبران زحمات و وقت و نیرویی كه كاركنان در جهت و به خاطر نیل به اهداف سازمان صرف می‌كنند، پرداخت باید جنبه‌ی انگیزشی نیز داشته باشد. یعنی باید برای پرداخت، سیستمی طراحی گردد كه كاركنان را به عملكرد مؤثر تشویق كند و محركی برای سخت‌كوشی و به كارگیری تمام توانایی‌های بالقوه آنها باشد.
انواع دستمزد
در خصوص انواع دستمزد، تقسیم‌بندی گوناگونی وجود دارد كه در این قسمت به آنها پرداخته میشود ((رنگریز، 1378):
1-دستمزد ریالی : مقدار دستمزدی كه در ازای انجام كار مشخص و معین به طور ساعتی، روزانه، هفتگی و یا ماهیانه پرداخت می‌گردد.
2-دستمزد حقیقی : مقدار دستمزدی كه به نیروی كار در ازای انجام كار مشخص و معین پرداخت می‌گردد، لیكن این پرداخت در قبال میزان واقعی كار انجام شده نیروی كار است. در دستمزد حقیقی داده‌ی كارگر با ستاده‌ی او هماهنگ است.
3-دستمزد زندگی : مقدار دستمزدی كه به نیروی كار در ازای كار مشخص و معین پرداخت می‌گردد، لیكن این پرداخت با توجه به شاخص هزینه زندگی و تورم صورت می گیرد.
4-دستمزد هماهنگ : مقدار دستمزدی که به نیروی كار در كلیه سازمان‌ها به صورت هماهنگ و یکسان پرداخت شود.
5-دستمزد اسمی : شمار واحدهای پولی كه نیروی كار دریافت می‌كند.
6-دستمزد واقعی : دستمزد اسمی ضرب در شاخص هزینه‌ی زندگی. این نوع دستمزد، قدرت خرید نیروی كار را نشان می‌دهد.
7-دستمزد توده‌ی نیروی كار شاغل : دستمزد اسمی ضرب در اشتغال. این نوع دستمزد بیان‌كننده دستمزدهای اسمی پرداخت به كسانی است كه واقعاً در حال اشتغال هستند.
8-دستمزد كلی : دستمزد اسمی ضرب در شاخص هزینه زندگی و اشتغال، به عبارت دیگر دستمزد واقعی ضرب در اشتغال.
9- دستمزد ثابت : مجموع مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل.
10- دستمزد منصفانه : مقداردستمزدی كه به نیروی كار با رعا

یت عدالت درونی و بیرونی پرداخت می‌گردد.
11- دستمزد جاری : مقدار دستمزدی كه به نیروی كار بدون در نظر گرفتن مزایای غیر نقدی پرداخت می‌گردد.

دستمزد خانوادگی : مقدار دستمزدی كه به مجموعه مزایای منظم و مستمر خانوادگی (مدد معاش خانوادگی) یا تصادفی (مدد معاش پیش از زایمان برای زنان شاغل، كمك هزینه مسكن و;) اشاره دارد.
13- دستمزد مقطوع : مقدار دستمزدی كه به نیروی كار بر اساس مصوبات قانونی كشور پرداخت می‌گردد.
14- دستمزد متناسب : دستمزد متناسب عبارتست از افزایش مزد پرداختی به نیروی كار به تناسب ازدیاد میزان فروش

سیستم‌های پرداخت می‌تواند به عنوان یك هدف اصلی در جذب، انگیزش و حفظ كاركنان عمل كنند. لازم است كه مدیران توجه ویژه‌ای به امر پرداخت داشته باشند، این امر موجب انگیزش كاركنان شده و افزایش انگیزه نیز موجب ارتقاء بهره‌وری كاركنان، افزایش رضایت شغلی و همكاری مثبت آنان با سازمان می‌گردد (لاور، 2005).
فردریك تیلور این تئوری را مطرح كرد كه می توان از پول به عنوان یك ابزار مدیریتی برای ایجاد انگیزه در كارگران در یك محیط صنعتی استفاده كرد. تیلور اظهار داشت سیستمی كه در آن مدیریت بر اساس لیاقت و كارایی به کارمندان حقوق پرداخت می كند نه بر اساس موقعیت شغلی آنها ، می توان باعث بالا رفتن بهره وری كارمندان شود. زیرا كارمندانی كه بر اساس تلاش حقوق دریافت می كنند ، تمایل دارند كه تمام سعی و تلاش خود را برای انجام وظایف شغل خود به كار گیرند (بتمن و اسنل ، 2005 ).
تئوری مدیریت علمی تیلور بر این استوار است كه كارمندان در صورتی كار خود را به بهترین نحو ممكن انجام می دهند که به ازای عملكرد حقوق بیشتری، دریافت نمایند. از طرفی، لولر (1971) نشان رضایت از سیستم پرداخت ها می توانند انگیزه در کارکنان نیز بدنبال داشته باشند. از اینرو، وی پیشنهاد سیستم پرداخت مبتنی بر عملکرد را نمود.
کارکنان انتظار دریافت سطح منصفانه ای از حقوق را که با عملکرد آنها ارتباط داشته باشد، را دارند. بنابراین اگر تمام کارکنان بدون در نظر گرفتن سطح عملکرد حقوق یک

سانی دریافت نمایند، این امر نه تنها باعث نابرابری و ناراحتی می شود بلکه انگیزه افراد را برای تلاش بیشتر و عملکرد بهتر از بین می برد(دنتون ،1991). عملکرد از نظر کارمندان ابزاری است برای به دست آوردن نتایج با ارزش( مانند افزایش درآمد) که این امر باعث افزایش رضایتمندی نسبت به پرداخت و دستمزد می شود(لاولر ،1971) . نتایج تحقیقات نشان م

ی دهد که پرداخت منصفانه به کارکنان باعث افزایش عملکرد میشود (مامان (1997 ؛میرابلا 1997)
بر این اساس،این تحقیق به بررسی فرضیه های ذیل در خصوص اهمیت توجه به عملکرد در پرداخت به کارکنان می پردازد:
فرضیه اصلی تحقیق
1- بین تمایل کارکنان سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث پرداخت برمبنای عملکرد تفاوت معنی داری وجود دارد
2- بین كاركنان با سابقه و كم سابقه در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث تجربه كاری به عنوان معیار سیستم پرداخت تفاوت معنی‌داری وجود دارد
3 – بین كاركنان با سابقه و كم سابقه در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث عملكرد به عنوان معیار سیستم پرداخت تفاوت معنی‌داری وجود دارد
4- بین كاركنان تحصیل‌كرده و تحصیل‌نكرده در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث مدرك تحصیلی به عنوان معیار سیستم پرداخت تفاوت معنی‌داری وجود دارد
5- بین كاركنان تحصیل‌كرده و تحصیل‌نكرده در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث عملكرد به عنوان معیار سیستم پرداخت تفاوت معنی‌داری وجود دارد
6- بین كاركنان در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث عملكرد، مدرك تحصیلی و تجربه كاری به عنوان معیار سیستم‌های پرداخت تفاوت معنی داری وجود دارد
7- بین جنسیت كاركنان در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی از حیث عملکرد ، مدرک تحصیلی و تجربه کاری به عنوان معیار سیستم پرداخت تفاوت معنی داری وجود دارد.

روش تحقیق
در این تحقیق عوامل موثر بر ارزیابی کارکنان از معیارهای سیستم پرداخت در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی استان ایلام بررسی و پیمایش شده است. روش بکار رفته در این پژوهش از نظر هدف،کاربردی و از نوع تحقیقات توصیفی (غیر آزمایشی) و از شاخه مطالعات میدانی به شمار می رود. برای جمع آوری اطلاعات لازم برای آزمون فرضیه ها از ابزار پرسشنامه استفاده گردیده است که روایی و پایایی آن از طرق مناسب تایید گردیده است. سوالات پرسشنامه تحقیق در دو بخش مشخصات فردی و سوالات مربوط آزمون فرضیات طراحی شده است.
جامعه آماری
جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه ی کارکنان رسمی و قراردادی سازمان های دولتی استان ایلام به تعداد 1560 نفر می باشد که به دو طبقه سازمان های اقتصادی شامل (مالیاتی ، بازرگانی ،اقتصادودارایی و دیوان محاسبات ) و غیر اقتصادی شامل(

دانشگاه ایلام ، دانشگاه پیام نور ، بهزیستی ) تقسیم شده اند.
نمونه آماری
پرسشنامه این تحقیق در بین 175نفر از کارکنان شاغل در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی استان ایلام توزیع شده و به همین تعداد پرسشنامه جمع آور

ی گردید.

یافته های توصیفی پژوهشی
در این بخش به تحلیل نتایج حاصل از آزمون توصیفی کارکنان سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی استان ایلام که از طریق پرسشنامه جمع آوری گردیده است پرداخته میشود.
جدول1 توزیع فراوانی پاسخ دهندگان بر اساس جنسیت ارائه شده است

جدول 1 توزیع فراوانی کارکنان بر حسب جنسیت
جنسیت توزیع فراوانی درصد توزیع فراوانی درصد فراوانی تجمعی
مرد 95 543 543
زن 80 457 100
جمع 175 100

جدول2 مربوط به توزیع فراوانی کارکنان بر اساس سن می باشد که در این تحقیق از 5 گروه سنی با فاصله طبقاتی 5 سال استفاده شده است
جدول 2 توزیع فراوانی کارکنان بر اساس سن
سن توزیع فراوانی درصد توزیع فراوانی درصد فراوانی تجمعی
20 – 25 18 103 103
26 – 30 35 20 303
31 – 35 53 303 606
36 – 40 41 234 84
40به بالا 28 16 100

جمع 175 100

جدول 3 مربوط به توزیع فراوانی کارکنان بر حسب سطح تحصیلات می باشد

جدول 3 توزیع فراوانی کارکنان بر حسب سطح تحصیلات
سظح تحصیلات توزیع فراوانی درصد توزیع فراوانی درصد فراوانی تجمعی
ابتدایی 2 11 11

راهنمایی 3 17 28
دیپلم 19 109 137
کاردانی 30 171 308
کارشناسی 93 531 839
کارشناس ارشد 26 149 989
بی جواب 2 11 100
جمع 175 100

جدول 4 مربوط به توزیع فراوانی کارکنان بر حسب نوع سازمان می باشد.
نوع سازمان توزیع فراوانی درصد توزیع فراوانی درصد فراوانی تجمعی
اقتصادی 43 246 246
غیر اقتصادی 132 754 100
جمع 175 100

جدول 5 توزیع فراوانی کارکنان بر حسب دستگاه و نوع سازمان می باشد.
درصد فراوانی تجمعی درصد توزیع فراوانی توزیع فراوانی نام دستگاه نوع سازمان
8 8 14 مالیاتی اقتصادی
166 86 15 بازرگانی
212 46 8 اقتصاد و دارایی
246 34 6 دیوان محاسبات
246 43 جمع
326 8 14 دانشگاه پیام نور غیر اقتصادی
674 349 61 دانشگاه ایلام
100 326 57 بهزیستی
755 132 جمع

100 175 جمع كل

آزمون آماری فرضیات
در این پژوهش برای آزمون فرضیه ها از آزمون t استیود نت و ANOVA استفاده شده است

فرضیه ها متغیر مستقل متغیر وابسته سطح خطا سطح معنی داری

آزمون نتیجه آزمون
فرضیه اصلی كاركنان پرداخت بر مبنای عملكرد 5/0 00/0 H1
فرضیه فرعی 1 كاركنان با سابقه و كم سابقه از حیث اهمیت دادن به تجربه كاری سیستم پرداخت 05/0 002 H1
فرضیه فرعی2 كاركنان با سابقه و كم سابقه از حیث اهمیت دادن به عملكرد سیستم پرداخت 05/0 0426 H0
فرضیه فرعی3 كاركنان تحصیل كرده و تحصیل نكرده از حیث اهمیت دادن به مدرك تحصیلی سیستم پرداخت 05/0 001 H1
فرضیه فرعی4 كاركنان تحصیل كرده و تحصیل نكرده از حیث اهمیت دادن به عملكرد سیستم پرداخت 05/0 0292 H0
فرضیه فرعی5 عملكرد ، مدرك تحصیلی ، تجربه كاری سیستم پرداخت 05/0 00/0 H1
فرضیه فرعی6 بین جنسیت کارکنان در سازمانهای اقتصادی و غیر اقتصادی عملكرد ، مدرك تحصیلی ، تجربه كاری 05/0 000/0 H1

نتیجه گیری پژوهش
نتایج حاصل از تحقیق نشان می دهد اکثر کارکنان(تحصیل كرده و تحصیل‌نكرده، باسابقه و كم‌سابقه) ترجیح می دهند که عملکرد به عنوان پایه و اساس برای پرداخت حقوق مورد استفاده قرار گیرد. هنگامیکه پرداخت بر اساس عملکرد صورت گیرد و با آن در ارتباط باشد، می تواند باعث افزایش عملكرد كاركنان و در نهایت افزایش عملكرد سازمان شود. نتایج این پژوهش نشان می هد كه کارکنان مایلند پرداخت به آنها براساس عملکرد ‘ تجربه كاری و مدرك تحصیلی آنها صورت گیرد.

پیشنهادها

1- با توجه به نتایج این تحقیق که كاركنان تمایل دارند که پرداخت به آنها بر اساس عملكرد صورت گیرد، پیشنهاد میشود که کارفرمایان سیستم حقوق و دستمزد را طوری طراحی و برنامه‌ریزی كنند كه نظام‌های پرداخت بر مبنای عملكرد صورت گرفته و به اندازه كافی شفاف باشد تا كاركنان به روشنی ارتباط میان عملكرد و پرداخت را مشاهده كنند.هر اندازه ای كه معیارهای عملكرد مورد استفاده در پرداخت مناسب‌تر و بهتر باشد، ذهنیت كارمند از فرایند عدالت و توزیع آن بهتر خواهد بود.یت دادن به تجربه كاری بعنوان مبنای پرداخت تفاوت معنی‌داری وجود دارد، پیشنهاد می‌گردد تجربه كاری نیز به عنوان معیاری برای پرداخت حقوق و مزایا به کارکنان در نظر گرفته شود.
3- با توجه به اینكه بین كاركنان از حیث اهمیت دادن به عملكرد، مدرك تحصیلی و تجربه كاری تفاوت معنی‌داری وجود دارد، پیشنهاد می‌گردد كه پرداخت حقوق و دستمزد براساس تركیبی مناسب از عواملی از قبیل عملكرد ، تحصیلات و تجربه كاری وتوانایی های فردی كاركنان صورت گیرد.

منابع و مآخذ
1ـ بنداری، مهرداد، 1375، نام مقاله، بررسی نقش سیستم ارزیابی عملکرد کارکنان در بهسازی نیروی انسانی، نام کتاب، بهره وری انسانی، نوشته: گروهی از اساتید در مدیریت، تهران: مرکز آموزش مدیریت دولتی.
2ـ رنگریز، حسن و حاج کریمی، عباسعلی، 1378، مدیریت منابع انسانی، تهران: شرکت چاپ و نشر بازرگانی.
3ـ سعادت، اسفندیار، 1380، مدیریت منباع انسانی، تهران: انتشارات سمت.
4ـ سید جوادین، سید رضا، 1385، مبانی و کاربردهای ممدیریت منابع انسانی و امور کارکنان، تهران: نگاه دانش.

1 Halsall. P. (1998) .Ancient history sourcebook : code of Hammurabi . Ret rieved on Dec . 6 ; 2004 f rom http :/ / www. Fordham. edu / halsall / ancient / hamcode . html.
2. Lawler ,E . E ., I I I .( 1971) .pay and organizational Effectiveness : A psychological view . New York : M cGraw –Hill .

3 . Lawler , E. E . , I I I . (2000) . Rewarding excellence : Pay st rategies For the new economy . San F rancisco : Jossey- Bass Inc .
4. Iawler , E .E . , I I I . (2005) . New IoyaIty . Leadership excellence , 22 (3) , 14- 15 .
6. Mirabella ,J . w. (1999) . Employee preferences for pay systems asa function of personal job inputs and job characteristics. unpublished doctoral dissertation , Nova southeastern university.
7. Denton , D.K. (sep/ Oct 1991 ). What’s wrong with these employeesBusiness Horizons , 34 (5) : 45-50.
8. Bateman , T. S. , & Snell , S.A . (2004). Management : The new Competitive landscape , 6th Ed . New York : Mcgraw- Hill.
9. Milkovich , G . T . , & Wigdor , A .K . (1991) . pay for performance : Evaluating performance appraisal and merit p

ay . Washington , D . C : The National Academy press .
10. Carroll , S. J . , & Tosi , H..L . (1973) . Management by objectives : Applications and research . New York : Macmillan.
11. Taylor , F . (1911) . The principles of scientific Management . New York :Harper & Row.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word مقاله اوقات فراغت

دانلود فایل word  مقاله اوقات فراغت

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word مقاله اوقات فراغت دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word مقاله اوقات فراغت کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي دانلود فایل word مقاله اوقات فراغت،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن دانلود فایل word مقاله اوقات فراغت :

اوقات فراغت

معنای اوقات فراغت
چنانچه از گروهی از مردم که به شکل تصادفی برگزیده شده‌اند بپرسیم که نظرتان درباره اوقات فراغت چیست پاسخهای متفاوتی می‌دهند. عده‌ای ممکن است بر این بارو باشند که اوقات فراغت مدت زمانی است که پس از انجام کار یا انجام وظائف و مسئولیتها باقی می‌ماند. عده دیگر ممکن است به فعالیتهای خاصی نظیر تماشای تلویزیون شرکت در فعالیتهای ورزشی ، صرف غذا در بیرون از منزل و هزاران نوع فعالیت دیگری که ممکن است برای آنان جالب باشند، اشاره کنند.

تنوع این پاسخها نشان می‌دهد که اوقات فراغت برای افراد مختلف معانی گوناگونی دارد. ولی آنچه مسلم است اوقات فراغت فقط زمان آزاد شده از بار کار نیست. بلکه فعالیتی غیر اجباری است. در فرهنگ عمید نیز درباره تعریف و فعال اوقات فراغت چنین آمده است: فراغت در فارسی به معنی آسودگی و آسایش و آسودگی از کار و شغل است. فرد در این اوقات می‌خواهد که به اشتغالی بپردازد که با کمال میل به آنها علاقه نشان می‌دهد خواه به منظور استراحت خواه برای ایجاد تنوع.

کارکردهای اوقات فراغت رفع خستگی
یکی از کاکردهای اساسی اوقات فراغت رفع خستگی و تامین استراحت فرد است. انسانها به همه به استراحت و رفع خستگی نیاز دارند. کار مداوم بدون زمانی برای رفع خستگی موجب پائین آمدن بازده عمل و و خم خوردن سلامت روانی فرد می‌شود اما هدف از این اوقات بطالت نیست بلکه زمانی است که فرد به تمدد اعصاب می‌پردازد و حاصل آن افزایش بازده است.

کارکردهای اوقات فراغت ، نیاز به تفریح
پس از انجام کار در طی ایامی ، آدمی نیاز دارد تا اوقاتی را صرف تفریح کند. نقل می‌کنند که علی علیه‌السلام در روزهای جمعه به بیرون از شهر مدینه و به قصد تفریح می‌رفتند. تفریح جنبه‌های مختلفی برای افراد می‌تواند داشته باشد. در اسلام به تفریحات سالم متعددی اشاره شده است که می‌توانند نقش موثری در روح و روان فرد داشته باشند پیامبر اکرم با اشاره کردن به عنوان یک تفریح سالم می‌فرمایند: مسافرت کنید تا سلامت بمانید.

کارکردهای اوقات فراغت، شکوفایی استعدادها
استعدادهای انسان اگر در زمینه و شرائط مساعدی قرار گیرد به فعل تبدیل می‌شوند. از این جهت شناسائی این زمینه‌ها در زندگی فرد بسیار مهم است. اوقات فراغت یکی از این موقعیتهای بسیار مناسب است که فرد می‌تواند با استفاده از آن به شناسائی و تقویت استعدادهای خود بپردازد. مثلا کمی که در این اوقات به نقاشی و یا دیگر کارهایی می‌پردازد که استعداد دارد.

کارکردهای اوقات فراغت ، رشد اجتماعی فرد
اوقات فرد علاوه بر تاثیرات فردی که در شخصیت فرد دارد به رشد اجتماعی او نیز کمک می‌کند. شرکت فرد شبکه‌های اجتماعی موجب بهبود روابط اجتماعی فرد شده و پیشرفت از لحاظ اجتماعی کمک می‌کند. بسیاری از پیشرفتهای فرد با پیشرفت اجتماعی فرد پیوند تنگاتنگ دارد اگر فرد دارای بهترین و ارزنده ترین استعداد باشد تا زمانیکه به ارائه آنها در سطح اجتماعی توانایی نداشته باشد، چندان موفق نخواهد بود.

رهنمودهای عملی برای استفاده اوقات فراغت
اوقات فراغت معنای اصلی آن اشاره به اختیار و آزادی عمل فرد دارد. بنابراین پر کردن آن و حال و هوای کاری به آن دادن از کارکردهای آن می‌کاهد. بنابراین بهتر است فرد در این اوقات با خیالی آسوده و آزادی عمل کامل فعالیت مورد نظر را فقط به خاطر خود و دلخواه و حتی بدون توجه به نتایج مادی و غیره انجام دهد. بنابراین در مورد پر کردن اوقات فراغت کودکان نیز باید از تحمیل فعالیت دلخواه و مورد علاقه خود به کودکان و نوجوانان پرهیز کنیم. از سرگرمیها و فعالیتهای متنوع استفاده شود و البته نه به صورت فشرده تا موجب خستگی و دلزدگی فرد نشود. حتی الامکان در این اوقات بسته به علائق و تمایلات فرد از کارهای هنری نیز

گنجانده شود.
هرچند برخی افراد عمدتا اوقات فراغت را با کارهای هنری پر می‌کنند اما این مساله بستگی زیادی به علاقه و استعداد فرد دارد و چون هدف فراز برنامه ریزی برای اوقات فراغت اجبار نیست بهتر است با علاقه و استعدادهای فرد مطابقت داشته باشد. برخی از افراد اوقات فراغت خود را با انواع فعالیتهای رایانه‌ای می‌گذراند که در راس این فعالیتها بازیهای کامپیوتری ، Chat و غیره قرار دارد. اما آنچه توصیه می‌شود اینکه نباید ساعات طولانی از دقت افراد و بویژه کودکان و

نوجوانان صرف بازی با کامپیوتر شود زیرا عوارض زیادی در پی خواهد داشت که می‌توان به عوارض جسمانی ، روانی و اجتماعی و فرهنگی تقسیم کرد.
بروز چاقی یکی از عوارض جسمانی است و پرخاشگری نمونه‌ای از عوارض روانی اگر قرار است اوقات فراغت فرد با استفاده از کامپیوتر طی شود لازم است با برنامه ریزی و انتخاب فعالیتهای مطلوب انجام گیرد. صله رحم و دید و بازدید در اسلام به عنوان یکی از فعالیتهای اوقات فراغت معرفی می‌شود که هم آثار

مطلوب فردی و هم اجتماعی دارد. در انتخاب فعالیتهای اوقات فراغت از دیگران تقلید نکنید. افراد از لحاظ میزان لذتی که از فعالیتها می‌برند، متفاوتند. اجازه ندهید فعالیتهای شما در اوقات فراغت به صورت عادت بیایدکه از فلسفه اساسی برنامه ریزی اوقات فراغت ساقط است.
دیدگاه‌های چند تن از استادان و كارشناسان مسائل تربیتی پیرامون اوقات فراغت

شمارش معكوس 90 روز تعطیلات تابستان آغاز شده است. هر ساله با نزدیك شدن به ایام فراغت دانش‌آموزان از تحصیل، دستگاه‌های مختلف برنامه‌های خود را تحت عنوان «غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان» اعلام می‌كنند. وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج و; هر ساله آمار و برنامه‌هایی برای اوقات فراغت گزارش می‌كنند كه غالب آنها را تلاش‌های هنری، نقاشی، خوشنویسی، تذهیب، معرق،كلاس‌های ورزشی و

اردو تشكیل می‌دهد. به عبارتی هنر و ورزش همان درس بحث‌‌انگیزی كه در طول سال تحصیلی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی‌اند، پس چگونه می‌توان در ترم تابستان باعث شكوفایی خلاقیت دانش‌آموزان شد و در سال تحصیلی تنها به ارائه دروس از پیش تعیین شده فكر كرد؟ چه طور می‌توان در تابستان كودكان را به كتابخانه دعوت كرد ولی در كتابخانه مدارس و كلاس درس تلاشی به این منظور انجام نداد.

كارشناسان مسائل تربیتی در این باره معتقدند در صورتی كه برای پركردن اوقات فراغت برنامه‌ریزی نشود این ایام می‌تواند در شكوفایی استعدادها نقش مهمی داشته باشد و همچنین اگر نظارت كاملی بر روی دانش‌آموزان صورت نگیرد، این ایام می‌تواند به عنوان یك تهدید جدی تلقی شود همان طور كه بسیاری از مشكلات و ناهنجاری‌ها از سوی برخی دانش‌آموزان در ایام تعطیل صورت می‌گیرد، و این نشاندهنده اهمیت ویژه این دوران است كه توجه و برنامه‌ریزی خاصی

را می‌طلبد. اما در حال حاضر به رغم وجود متولی اوقات فراغت جوانان، از بین 5/14 میلیون دانش‌آموز كشور تنها ده درصد تحت پوشش برنامه‌های اوقات فراغت بوده و مابقی رها هستند. آمار نشان می‌دهد از حدود یك میلیون و 26 هزار نفر دانش‌آموزی كه در تهران وجود دارد اگر شش ساعت در روز فراغت داشته باشند، حدود 295 میلیون نفر اوقاتی دارند كه می‌توان برای آن برنامه‌ریزی كرد این در حالی است كه حداقل 20 تا 30 هزار نفر پسر 11 تا 21 ساله ساعت بیكاری را در مراكز گیم نت می‌گذرانند و به طور متوسط سالانه 20 میلیارد ساعت اوقات فراغت دانش‌آموزان كشور هدر می‌رود.

اوقات فراغت، آینه فرهنگ جامعه
فاطمه كباری، جامعه‌شناس و پژوهشگر مسائل اجتماعی اوقات فراغت را لحظه‌هایی می‌داند كه فرد فارغ از كار و مسئولیت آن را بر اساس تمایل شخصی خود تنظیم می‌كند و برنامه آن در مورد هركس متفاوت است و به سلیقه نیازهای روحی، سن و توان مالی فرد بستگی دارد.

او می‌گوید: لحظه لحظه اوقات فراغت امروزه از چنان اهمیتی برخوردار است كه حتی از آن به مثابه آینه فرهنگ جامعه یاد می‌كنند. به این معنی كه چگونگی گذراندن اوقات فراغت افراد یك جامعه تا حد بسیاری معرف ویژگی‌های فرهنگی و میزان توسعه‌یافتگی آن جامعه است. بنابراین اگر طرح و نقشه زندگی و كار جوانان با برنامه‌هایی كه برای اوقات فراغت خود تنظیم می‌كنند، مغایرت داشته باشد و یا تفریحات و فعالیت‌های فراغتی آنها با هنجارهای فرهنگی در تضاد می‌باشد اوقات فراغت به یك مشكل اجتماعی مبدل خواهد شد.

امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نیز در این زمینه معتقد است هر كاری كه غیر از كار و حرفه روزانه فرد به اختیار فرد در هر ساعتی از فراغت كه مایل است انجام شود، اعم از تفریح یا انجام كاری سخت و عقب افتاده بازهم جزئی از گذراندن اوقات فراغت محسوب می‌شود. زیرا بر خلاف كار روزانه هیچ اجباری برای انجام آن ندارد و می‌تواند زمان آن را تغییر دهد.

در مجموع هر كاری، حتی سخت و خسته‌كننده كه فرد خارج از زمان كار اصلی روزانه‌اش انجام دهد و موجب احساس رضایت و شادی در فرد شود و برای زمان از دست رفته احساس غبن و ضرر نكند، جزء اوقات فراغت مطلوب فرد محسوب می‌شود. این استاد دانشگاه، وجود نداشتن امكانات و عدم مدیریت منسجم در اوقات فراغت متناسب با نیاز جوانان را یكی از دلایل عمده‌ای می‌داند كه متأسفانه موجب می‌شود اكثر جوانان ما در این فرصت‌ها كه می‌تواند نقش بسیار مهمی در شناسایی و شكوفایی استعدادهای آنها داشته باشد بیش‌تر فرصت‌ها را از دست بدهند و وقت تلف كنند تا اینكه اوقات فراغتشان را سپری كنند.
فرصت یا تهدید

به اعتقاد كباری لحظه‌های فراغت برای جوانان هم می‌تواند سازنده و مفید باشد و هم مخرب و ویرانگر، به تعبیر دیگر فقدان هدف و بی‌برنامه‌گی سبب پیدایش فراغت‌های بیمارگونه و انواع انحرافات و بزهكاری‌ها در جامعه می‌شود. او ادامه می‌دهد: بررسی نحوه گذراندن اوقات فراغت جوانان در سال‌های پیش در فصل تابستان نشان می‌دهد كه در اغلب مناطق شهری به ویژه در شهرهای بزرگ، خیابان‌گردی و رفتن به پارك‌ها و مجموعه‌های تفریحی به عنوان یكی از راه‌های گذراندن اوقات فراغت است كه با توجه به ویژگی فعالیت‌های فرامحلی این سیل عظیم از نیروهای آزاد شده متمایل به فعالیت‌های جمعی و گروهی، در هر لحظه می‌توان انتظار داشت كه هیجانات انباشته آنان تخلیه شده و زمینه بروز هرگونه حادثه یا فعالیت مهار نشدنی را فراهم آورد.

دكتر علی سعیدی كارشناس برنامه‌ریزی و رفاه با اشاره به اوقات فراغت در سال‌های اخیر می‌گوید: در سال‌های اخیر اوقات فراغت، تفریح محسوب شده است، در صورتی كه هم فرصت است و هم تهدید. در گذشته به هر نحوی تلاش می‌كردیم تعطیلات سپری شود. در صورتی كه اوقات فراغت در تمام سال وجود دارد و متأسفانه سازمان‌های دولتی فعالیت‌هایشان را معطوف به پر كردن این اوقات می‌كنند. مكان فراغت محل‌های تفریح نیست و اتفاقاً می‌بینیم كه بیش‌تر اوقات فراغت در خانه می‌گذرد و كمتر می‌توان رفتار افراد را در خانه كنترل كرد، انواع بازی‌های الكترونیكی بچه‌ها را منزوی كرده و حتی شاهدیم كه در كشورهای غربی در مورد چاقی ناشی از این بازی‌ها هشدار می‌دهند.

به گفته این كارشناس دولت‌های رفاهی دنیا در دهه‌های اخیر سعی در كاهش وظایف دیگر و تاكید بر پرداختن به مسائل كودكان دارند و به طور اخص در زمینه اوقات فراغت و مسائل فرهنگی كه با رفتار مردم سروكار دارد وظایفشان را گسترده كرده‌اند.

قرایی‌مقدم هم با توجه به تحقیقات وسیعی كه در مورد گذراندن و مدیریت اوقات فراغت انجام داده است می‌گوید: تحقیقات نشان داده است افرادی كه اوقات فراغت مفید و مطلوبی دارند از لحاظ اقتصادی بازده مطلوب‌تری دارند و همچنین این افراد عمر بیش‌تری می‌كنند. اما چگونگی گذراندن اوقات فراغت بر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی فرد تاثیرگذار است. به نحوی كه گذراندن اوقات فراغت مطلوب منجر به افزایش سطح شعور، آگاهی و تبادل افكار می‌شود. علاوه بر آن چنانچه افراد اوقات فراغت مفید و مطلوبی داشته باشند، نگاه و بینش سیاسی آنان نیز تقویت می‌شود.

افزایش گرایش به سمت رسانه‌های صوتی و تصویری
اوقات فراغت در حال حاضر بعد رسانه‌ای یافته و بیش‌ترین اوقات فراغت افراد را رسانه‌ها به خود اختصاص می‌دهند. در این میان رسانه‌های مكتوب كمترین زمان و رسانه‌های صوتی و تصویری بیش‌ترین زمان را به خود اختصاص می‌دهند.

دكتر سعید معیدفر، استاد دانشگاه تهران در این باره می‌گوید: علی رغم اینكه میزان تحصیلات و سواد در كشور ما به سرعت در حال افزایش است و انتظار می‌رود كه سهم رسانه‌های مكتوب بیش‌تر شود، اما هنوز در سبد كالای مصرف فرهنگی خانوارها رسانه‌ مكتوب نقش مهمی ندارد.
این جامعه‌شناس گرایش مردم به سمت رسانه‌های صوتی و تصویری را بسیار بالا دانسته و ادامه می‌دهد، مطالعات نشان داده كه بیش از 50% اوقات فراغت افراد صرف رسانه‌های صوتی و تصویری و كمتر از 20% مصرف رسانه‌های مكتوب می‌شود.

اما این استاد دانشگاه گذراندن اوقات فراغت در پای رسانه‌های صوتی و تصویری را مانع خلاقیت و نوزایش روحی و روانی افراد دانسته و می‌افزاید: فرد در برابر این رسانه بیش‌تر دارای نقش انفعالی است در حالی كه در سایر امكانات فراغتی مانند گردش و تفریح فرد قادر به برقراری یك رابطه فعال با دیگران است.
این جامعه‌شناس كه بهره‌برداری از اوقات فراغت از طریق رسانه‌های صوتی و تصویری را خطری برای جوانان و مانع تقویت خلاقیت و آفرینندگی در آنها می‌داند،

ادامه می‌دهد: در نهایت ممكن است افراد دچار نوعی از خود بیگانگی شوند چرا كه اوقات فراغت زمانی است كه فرد در آن با بازنگهداری خود از انجام كار موجب تقویت قوای روحی خود می‌شود. اگر این اوقات فراغت صرف اموری كه موجب خلاقیت، نوآوری، احساس ابتكار، بازسازی قوای انسانی در فرد شود می‌تواند نقش اصلی خود یعنی بازآفرینی قوای روحی را ایجاد كند. در غیر این صورت بهره‌برداری زیاد از آنها كه در جامعه و در بین جوانان بسیار معمول است می‌تواند در آینده در فرد حالت سستی ایجاد كرده و نشاط و شادابی را در اوقات فراغت ایجاد نكند.

ضرورت برنامه‌ریزی اوقات فراغت
در بسیاری از كشورهای دنیا برنامه‌ریزی در خصوص اوقات فراغت، از جمله برنامه‌های اولویت دار آنها محسوب می‌شود و مختص فصل خاصی از سال نیست این در حالیست كه در كشور ما مسئولان مدت كوتاهی به تابستان مانده به فكر اوقات فراغت جوانان و برنامه‌ریزی برای آن می‌افتند در حالی كه این امر به طور حتم بی‌فایده خواهد بود.

دكتر سعیدی، در این باره می‌گوید: برای برنامه‌ریزی در این زمینه باید مشخص كرد چه سیاستگذاری باید برای فراغت داشت، آیا آن را یك فرصت برای رشد و تعالی می‌بینیم؟ پس چه زمان‌هایی را می‌توانیم مورد استفاده قرار دهیم و در چه زمان‌هایی؟ آیا این اوقات یك تهدید است، چالش بین این فرصت و تهدید باید در سیاستگذاری در نظر گرفته شود.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word بررسی فیزیولوژیک تحمل به تنش کم‌ آبی در ژنوتیپ‌ های بهاره کلزا

دانلود فایل word بررسی فیزیولوژیک تحمل به تنش کم‌ آبی در ژنوتیپ‌ های بهاره کلزا

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word بررسی فیزیولوژیک تحمل به تنش کم‌ آبی در ژنوتیپ‌ های بهاره کلزا دارای 69 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word بررسی فیزیولوژیک تحمل به تنش کم‌ آبی در ژنوتیپ‌ های بهاره کلزا کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

چكیده
به منظور بررسی اثر تنش كم‌آبی در مرحله رشد زایشی بر صفات زراعی و فیزیولوژیك ژنوتیپ‌های كلزا، آزمایشی به صورت كرت‌های خرد شده در قالب طرح پایه بلوك‌های كامل تصادفی در چهار تكرار در سال 1382 در مزرعه تحقیقاتی مؤسسه تقحیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر كرج اجرا شد. در این آزمایش، آبیاری به عنوان عامل اصلی در دو سطح آبیاری معمول براساس 80 میلی تبخیر از تشتك كلاس A (شاهد) و تنش كم‌آبی (قطع آبیاری از مرحله ساقه‌دهی به بعد تا مرحله بلوغ فیزیولوژیكی) و ژنوتیپ‌های بهاره كلزا به عنوان عامل فرعی در 10 سطح شامل اوگلا، نوزده- اچ، هایولا 401 (كانادا)، هایولا 401 (صفی‌آباد)، هایولا 401 (برازجان)، سین-3، هایولا 420، آپشن 500، هایولا 308 و كوانتوم بودند. نتایج حاصل نشان داد كه قطع آبیاری از مرحله ساقه‌دهی به بعد، تأثیر نامطلوبی بر فعالیت‌های رشدی، عملكرد و اجزاء عملكرد داشت. در میان اجزاء عملكرد دانه، كاهش وزن هزار دانه (8 درصد) و به ویژه تعداد دانه در خورجین (3/11 درصد)، بیشترین سهم را در كاهش عملكرد دانه (16 درصد) ژنوتیپ‌های بهاره كلزا در شرایط تنش كم‌آبی دارا بودند. ژنوتیپ‌ها در شرایط تنش كم‌آبی میزان آمینواسید پرولین بالاتری در برگ داشتند، در حالی كه میزان محتوای نسبی آب برگ و میزان كلروفیل b, a و كل در آنها پایین‌تر بود. كم‌آبی، نسبت كلروفیل a به b را افزایش داد كه این امر ناشی از كاهش بیشتر میزان كلروفیل b نسبت به كلروفیل a بود. میزان پرولین تجمع یافته در برگ در شرایط تنش كم‌آبی، بیان‌گر میزان خسارت وارده به ژنوتیپ‌ها بوده و ارتباطی با تحمل به تنش نداشت. همچنین، كاهش میزان محتوای نسبی آب برگ در ژنوتیپ‌های حساس به كم‌آبی بیشتر بود. ژنوتیپ‌هایی كه در شرایط تنش كم‌آبی، محتوای نسبی آب برگ خود را به میزان بالاتری حفظ نمودند، عملكرد دانه بالاتری را تولید نمودند. بر پایه نتایج، این گونه استنباط می‌شود كه ژنوتیپ‌های سین- 3، نوزده- 1چ، هایولا 420، هایولا 401 (برازجان) و هایولا 401 (كانادا) با شاخص تحمل به تنش بالاتر نسبت به سایر ژنوتیپ‌های مورد بررسی، سازگاری مناسب‌تری با تنش كم‌آبی داشتند و توانستند هم در شرایط آبیاری معمول و هم تنش كم‌آبی، میزان عملكرد دانه بالاتری را تولید نمایند. در مقابل، ژنوتیپ هایولا 308، بیشترین حساسیت را به كم‌ آبی در میان ژنوتیپ‌های مورد بررسی دارا بود.
واژه‌های كلیدی: ژنوتیپ‌های كلزا- عملكرد و اجزای عملكرد- تنش كم‌ آبی- پرولین- كلروفیل- محتوای نسبی آب برگ.

منابع مورد استفاده
Refrences
1- بی‌نام. 1377. آمارنامه كشاورزی سال زراعی 76-1375. نشریه شماره 01/77 وزارت كشاورزی.
2- كافی، م.، ا. زند.، ب. كامكار.، ح. شریفی و م. گلدانی. 1379. فیزیولوژی گیاهی. (ترجمه). جلد دوم. انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد: 379 ص.
3- Blum, A. and J. Mayer. 1999. Drought resistance of DH Lines population of rice in the field. In: I to, J. O” Tool, B. Hardy (eds). Genetic improvement of rice for water- limited environments. International Rice Research Institue, Los Bannos, Mallina, Philipines. pp: 319- 330.
4- Champolivier, I. and A. Merrien. 1996. Effects of water stress applied at different growth stages of Brassica napus L. var Oleifera on yield, yield components and seed quality. Eur. J. Agron. 5 : 153- 160.
5- Chavan, S. A., F.V. Zaman, and E. A. Siddiq. 1990. Genetic variability for resistance to moisture stress at vegetative and reproductive phase of rice. Oryza. 27: 507- 515.
6- Deepak, M. and P. N. Wattal. 1995. Influence of water stress on seed yield of canadian rape at flowering and role of metabolic factors. Plant Physoil and Biochem. New Delhi. 22 (2): 115- 118.
7- Dua, A., G. Tawlor., H. R. Singh and N. R. Singh. 1994. CO2 exchange, primary photochemical reactions and enzymes of photosynthetic carbon reduction in Brassica pods during water stress and recovery. Photosynthetica. 30 (2): 261- 268.
8- Fukai, S. and M. Cooper. 1995. Development of drought resistance cultivar using physiomorphological traits in rice. Field Crops Res. 40: 67- 84.
9- Gan, Y., S. V. Angadi, H. Cutforth, D. Potts, V.V. Angadi and C.L. Mc Donald. 2004. Canola and mustrad response to short periods of temperature and water stress at different developmental stages. Canadian Journal of Plant Sci: 38 (4): 697- 704.
10- Girousse, C., R. Bournoville and J. L. Bonnemain. 1996. Water deficit changes in concentrations in proline and some other aminoacids in the phloem sap of alfalfa. Plant Physiol. 111: 109-115.
11- Hashem, A., M. N. A. Majumdar, A. Hamid and M. M. Hossein. 1998. Drought stress effects on seed yeild, yield attributes, growth, cell membrane stability and gas exchange of synthesized Brassica napus. J. Agron and Crop Sci. 180 (3): 129- 136.
12- Ashraf, M. and S. Mehmood. 1990. Response of four brassica species to drought stress. Envir. and Exp. Bot. 30 (1): 93- 100.
13- Aspinall, D. R. 1990. Metabolic effects of water of leaf surface. In: plant growth, drought and salinity, Turner, N. C. and J. B. Passioura. pp: 59- 74.
14- Kumar, A. and J. Elston. 1993. Leaf expansion of Brassica species in response to water stress. Indi. J. Plant Physiol. 36 (4): 220- 222.
15- Kumar, A., J. Elston and S. K. Y adav. 1993. Effect of water deficit and differences in tissue water statue on Leaf conductance of Brassica species. Crop Res (Hisar). 6 (3): 350- 356.
16- Kumar, A. and D. P. Singh. 1996. Profiles of leaf conductance and transpiration in Brassica species and influenced by water stress at different plant growth stages. Ann. Bot. Ludhiana. 12 (2): 255- 263.
17- Kumar, A. and D. P. Singh. 1998. Use of physiological indices as a screening technique for drought tolerance in oilseed Brassica species. Ann. Bot. 81: 413- 420.
18- Ma, Q., D. W. Turener, D. Levy and W.A. Cowling. 2004. Solute accumulation and osmotic adjustment in Leaves of Brassica oilseeds in response to soil water deficit Aust. J. Agri Res. 55: 939- 945.
19- Meigs, P. 1953. Word distribution of arid and semi- arid homoclimates. Arid Zone Res. 1: 203- 220.
20- Mendham, N. J., J. Russel and G. C. Buzza. 1994. The contribution of seed survival to yield in new australian cultivars of oilseed rape (Brassica napus L.) J. Agri. Sci. Camb. 103: 303- 316.
21- Niknam, S. R. and O. W. Turner. 1999. Physiological aspects of drought to (erance in Brassica napus and Brassica juncea. Proceeding of the 10th International Rapeseed Congress, 1999. Canberra. Australia.
22- Poma, I., G. Venezia and L. Gristina. 1999. Rapeseed (Brassica napus L. var Oleifera D. C.) echophysiological and agronomical aspects as affected by soil water availability. Proceedings of the 10th International Rapeseed Congress. Canberra. Australia: 8 pp.
23- Sierts, H. P., G. Geisler, J. Leon and W. Dipen brock. 1987. Stability of yield components for winter oilseed rape (Brassica napus L.). J. Agron. and Crop Sci. 158: 107- 113.
24- Sloan, R. J., R. P. Patterson and T. E. Carter. 1990. Field drought tolerance of soybean plant introduction. Crop Sci. 30: 118- 123.
25- Strocher, V. L., I. G. Boathe and R. G. Good. 1995. Molecular cloning and expression of a turger gene in Brassica napus. Plant mol. Biol. 27: 541- 551.
26- Tribio- Blondel, A. M. and M. Renard. 1999. Effect of temperature and water stress on fatty acid composition of rapeseed oil (Brassica napus L.). Proceeding of the 10th International Rapeseed Congress. Australia.
27- Voleti, S. R., V. P. Singh and P. C. Uprety. 1998. Chlorophyll and proline as affected by moisture stress in young and mature leaf tissues of Brassica carinata hybrids and their plants. J. Agron and Crop Sci. 180 (2): 123- 126.
28- Wright, P. R., J. M. Morgan, R. S. Jessop and A. Gass. 1995. Comparative adaptation of canola (Brassica napus L.) and Indian mustard (Brassica juncea) to siol water deficits: yield and yield componerts. Field Crops Res. 42: 1-13.
29- Wright, P. R., J. M. Morgan and R. S. Jessop. 1996. Comparative adaptation of canola (Brassica napus L.) and Indian mustard (Brassica jurcea) to siol water deficits: plant water relations and growth. Field Crops Res. 49: 41-49.

Physiological evaluation of spring rapeseed (Brassica napus L.) genotypes in relation to water stress
ABSTRACT
In order to study the effect of water stress in generative growth period on agronomical and physiological charactaristics in rapeseed (Brassica napus L.) genotypes, a field experiment was conducted in split- plot design on randomized complete block design with four replications at field experimental of Seed and Plant Improvement Institue, Karaj in 2003. There were two factors, irrigation at two levels irrigation after 80 mm evaporation from class “A” pan as control and water stress from stem elongation stage until physiological maturity) as main plots and spring genotypes in ten levels: Ogla, 19- H, Hyola 401 (canada), Hyola 401 (safiabad), Hyola 401(borazjan), Hyola 420, Syn- 3, Option 500, Hyola 308 and Quantum as sub plots. Results showed that the water interruption since stem elongation stage, had undesirable effect on growth activities, yield and yield compnents. Among yield components, decreasing 1000- seed weight (8%) and specially number of grains per pod (11.3%) had the most proportion in decreasing seed yield. In water stress condition, genotypes had higher content of proline, whereas the relative water content and chlorophyll a, b and total chlorophyll were lower. Water stress condition, in creased the ratio of chlorophyll a/b and this resulted from more decreasing in chlorophyll b in comparision with chlorophyll a. The amounts of proline in leaves showed the degree of stress- induced injury and it was not related to water stress tolerance. Under water stress condition, the genotypes that maintained their relative water content in high levels, could produce greater seed yield. On the basis of the results it is concluded that Syn-3, 19 H, Hyola 420, Hyola 401 (borazjan) and Hyola 401 (canada) whith higher stress tolerance index (STI) had better compatability to water stress and could produce greater seed yield in both conditions (normal irrigation and water stress). In contrast with the genotypes listed above, Hyola 308 had the most sensitivity to water stress.
Keywords: Rapeseed genotypes, Yield and Yield components, Water stress, Proline, Chlorophyll, Leaf relative water content.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل

دانلود فایل word سیری در زندگانی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)

دانلود فایل word سیری در زندگانی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

دانلود فایل word سیری در زندگانی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) دارای 73 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد دانلود فایل word سیری در زندگانی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

فهرست منابع
1- كتاب مسند فاطمه (ع)، تالیف مهدی جعفری.
2- كتاب نهج الحیاه، تالیف محمد دشتی.
3- كتاب بانوی نمونه اسلام، تالیف ابراهیم امینی.
4- كتاب بانوی اول، تالیف جواد نعیمی.
5- كتاب سیده زنان عالم، تالیف شهید عبدالحسین دستغیب.
6- كتاب زندگانی فاطمه زهرا (ع)(شعر)، تالیف سیدجعفر شهیدی.

مقدمه:

«انما یرید الله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت و یطهر كم تطهیرا»
منظومه محنت زهرا و آل او
دوشیزگان پرده نشین حریم قدس
بر خاطر كواكب ازهر نوشته‌اند
نام بتول بر سر معجر نوشته‌اند

سپاس خداوندی را درخور است كه به بركت اصحاب كسا، عرش و فرش بیافرید و نعمت در آن بگسترانید و از برای جانشینی خود بر روی زمین انسان را از ماند آبی گندیده بسرشت و برای هدایت او پیامبران فرستاد. درود برون از شمارش بر خاتم پیامبران كه با ارائه رسالتش دین خدا را استواری بخشید و بشر را به راه راست رهنمون شد و با وانهادن قرآن و عترت پاك، چراغ شریعت را تا قیام قیامت بیافروخت. و سلام بر گرامی دخت پیامبر، محبوبه داور، همسر حیدر، فاطمه زهرا باد.
صدایی از آن دور دور، از آن دور دور، می آید، كم قوت است اما نافذ، تیز رو، به نشانه دل، دلهای گشاده بر صفا، دلهای اهل، اهل حق، اهل ولایت. این صدا، صدای بانوی بزرگ عالم است و گوش، گوش این خدمتگزاران دیانت. كه مجموعه ای چنین لطیف را پس از بسیار رنج فراهم داشتن. چه رنجی؟ و چرا؟
كوشیدند ناجوانمردانی كه معاصر آن بانو بودند (و یا پس از آن با همان ناجوانمردی، بلكه سخت تر و ریا كارانه تر) كه این صدا را در گلو، و سپس در یادها و خاطره ها خاموش و بی اثر گردانند. گرچه بسیاری را توانستند، اما خداوند عزیز، آنچه را «نمونه آن بسیار» و «پرتوی از آن خرمن روشنی» بود، به عنایت بر ما نگاه داشت «همه شكر گزاریم.» و گویا كه این صدا مستقیم هم آمده است كه چنین صراحت دارد و چنین تأثیر می گذارد. خوبست كه سابقه این امر را میان شیفتگان حق، یاد آوریم تا امید بخش دلها باشد. مردی زنده از «دیار طوس» می شنود صدای رسول خدا را، از ورای قرنها، از ورای كوهها و دره ها و حصارها، حتی از ورای حجاب های تاریخ ما و تاریخ همه حق دوستان كه؛ تو گویی دو گوشم بر آوای اوست؛ دو گوش من. همین گوشها كه در پی گوش دل به انتظار؛ حاضر نشسته است، و با هدایت فطری دل می تواند دریابد حق را، برگزیند حق را، فروگیرد از هر وارده ای؛ حق را كه «شرع داخل» را «عقل درون» را «رسول باطن» را در كنار، و بلكه بر سر ناظر دارد. به همین لحاظ یقین می كند بر حق دریافته و گزیده اش، گوید: درست این سخن، گفت پیغمبر است، یعنی تردید ندارم، بر یقین كامل هستم، خود شنیده ام و خود دریافته ام و مستقیم از گوینده صادق آن، این من، و این گوش دل من «ما كذب الفواد مارای» می‌بیند رسول را در می یابد كلام او را، فرا می گیرد آن را، به گوش، به جان، به دل، و به عمق دل می سپارد.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید

دانلود این فایل